Analitycy: Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 8,6 proc., a PPI o 2,8 proc.

ISB
17-01-2008, 15:22

Produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o  8,6% r/r wobec 8,3% odnotowanych w poprzednim miesiącu, uważają analitycy. Inflacja producentów (PPI) w tym okresie wyniosła 2,8% r/r, wobec 2,6% w  listopadzie. Analitycy są zgodni, że nadal wysoka dynamika produkcji to efekt rosnących płac i popytu. Natomiast rosnącą inflację producentów zawdzięczamy drożejącej ropie na światowych rynkach.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w grudniu średnio 8,6% r/r wobec 8,3% w listopadzie. Ich oczekiwania wahają się dość wyraźnie, od 7,1% do 10,7%.

"W grudniu 2007 roku neutralnie na wynik produkcji przemysłowej powinna wpłynąć liczba dni roboczych, która była taka sama jak przed rokiem, stymulująco - niska baza odniesienia sprzed roku. Czynnikami stymulującymi wzrost produkcji, podobnie jak w poprzednich miesiącach, były zarówno popyt krajowy, jak i eksport" - powiedział główny ekonomista banku PKO BP Łukasz Tarnawa.

Jednocześnie, jego zdaniem, od strony podażowej korzystnie powinny wpływać nowe moce produkcyjne stopniowo oddawane dzięki inwestycjom podejmowanym w ostatnich dwóch latach.

Z ekonomistą PKO BP zgadza się analityk Banku BPH, Maja Goettig, która jednak zauważa wpływ okresu świątecznego na wskaźniki miesięczne.

"Spadek produkcji w grudniu w porównaniu do poprzedniego miesiąca to rezultat niższej o dwa liczby dni roboczych. Ponadto, wypadająca w poniedziałek Wigilia mogła dodatkowo wydłużyć czas wolny od pracy o jeden dzień" - uważa Goettig.

Zdaniem tych samych dziesięciu analityków, poziom inflacji producentów (PPI) w grudniu wyniesie 2,8% wobec 2,6% zanotowanych w poprzednim miesiącu. Ich oczekiwania zamykają się w przedziale od 2,6% do 3,1%.

"Według naszych szacunków w skali miesiąca ceny producentów spadły o 0,3%, na co złożył się blisko 5-proc. spadek cen w górnictwie, głównie za sprawą spadku cen miedzi na światowych rynkach, przy stabilizacji cen w przetwórstwie przemysłowym. Sprzyjał temu spadek cen hurtowych paliw oraz aprecjacja efektywnego kursu złotego obniżająca ceny w eksporcie" - wylicza Łukasz Tarnawa.

Ekonomista PKO BP dodaje, że wzrost wskaźnika rocznego PPI przy spadku cen w skali miesiąca był efektem niskiej bazy odniesienia sprzed roku, kiedy wskaźnik roczny cen producentów obniżał się w wyniku silnego spadku cen paliw.

Z tezami tej analizy zgadza się ekspert BPH, dodając jednocześnie, że w kolejnych miesiącach należy oczekiwać przyspieszenia inflacji producentów. Spowodują to głównie bijące rekordy ceny ropy na światowych oraz podwyżki nośników energii.

"W porównaniu do poprzedniego miesiąca ceny producentów spadły w grudniu za sprawą taniejących metali, spadku cen paliw oraz ze względu na umacniającego się złotego. W nadchodzących miesiącach można oczekiwać przyspieszenia inflacji PPI, czemu sprzyjać będzie, spodziewany w kontekście rekordowych cen ropy, wzrost cen paliw oraz wyższe ceny energii elektrycznej i gazu" - dowodzi Maja Goettig.

GUS poda dane o produkcji przemysłowej i PPI za grudzień w piątek, 18 stycznia, o godz. 14:00. (ISB)

Lesław Kretowicz

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 8,6 proc., a PPI o 2,8 proc.