Czytasz dzięki

Analitycy prognozują pokaźne spadki zysków największych banków w USA

ARŻ, Reuters
opublikowano: 01-10-2020, 16:31

Analitycy spodziewają się, że największe amerykańskie banki odnotowały w trzecim kwartale spadek zysków na poziomie od 30 do 60 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. To efekt pandemii i obniżenia stóp procentowych, pisze Reuters.

Spadek zysku netto w trzecim kwartale ma miejsce, mimo że pożyczkodawcy nie zamierzają tworzyć znacznych rezerw na potencjalne straty z tytułu niespłacanych kredytów, tak jak robili to w pierwszym półroczu.

Wells Fargo
fot. Bloomberg

Dochody z rynków kapitałowych i bankowości inwestycyjnej wzrosną z 5 do 20 proc., to nie wystarczy, aby zrekompensować spadek dochodów z odsetek po drastycznym obniżeniu stóp procentowych.

Spadki zysków netto dwóch największych banków w USA, JPMorgan i Bank of America, sięgną ok. 30 proc. - wynika z prognoz analityków IBES zebranych przez Refinitiv. Citigroup i Wells Fargo, odpowiednio trzeci i czwarty co do wielkości amerykański bank pod względem aktywów, odnotują w trzecim kwartale spadek nawet o 60 proc.

Kryzys w mniejszym stopniu dotknie banki inwestycyjne. Analitycy spodziewają się, że Goldman Sachs i Morgan Stanley zarobią o ok. 5-10 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane