Analitycy prognozują ropę po 70 USD w 2019 roku

opublikowano: 28-12-2018, 08:06

Średnia cena ropy Brent w 2019 roku będzie o około jedną trzecią wyższa niż płaci się obecnie za baryłkę, wynika z prognoz analityków.

W ostatnim czasie ropa taniała, co wiązano jednak z umocnieniem się awersji do ryzyka spowodowanej spadkami na rynkach akcji. Analitycy uważają, że ropa zacznie drożeć z powodu utrzymania się wysokiego wzrostu gospodarczego, cięcia podaży przez OPEC, a także niższych dostaw surowca z Wenezueli i Iranu.

- Możemy nawet zobaczyć coś podobnego do odbicia w kształcie litery V w przyszłym roku – twierdzi Michael Cohen, szef analizy rynku energii i surowców w Barclays w Nowym Jorku, zastrzegając konieczność wystąpienia dwóch czynników. – Jednym jest spowodowanie przez redukcję wydobycia przez OPEC spadku zapasów. Drugim, brak dalszego pogorszenia warunków makroekonomicznych – podkreślił.

Mediana prognoz 24 analityków, zebranych przez Bloomberga wskazuje, że spodziewają się w przyszłym roku średniego kursu ropy Brent na poziomie 70 USD. To o ok. 2 USD mniej niż wynosi jak dotąd średnia cena baryłki w 2018 roku. W piątek rano kurs ropy Brent z marcowych kontraktów rośnie o 2,2 proc. do 53,88 USD. W kontraktach spot drożeje o 0,6 proc. i notowana jest po 53,89 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane