Analitycy publikują kolejne wyceny Tauronu

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 15-06-2010, 00:00

Wczoraj raporty zaprezentowali BDM, Millennium DM oraz DM Amerbrokers. Wycenili akcje Tauronu od 67 gr do 88 gr.

Wczoraj raporty zaprezentowali BDM, Millennium DM oraz DM Amerbrokers. Wycenili akcje Tauronu od 67 gr do 88 gr.

Wycena sporządzona przez Beskidzki Dom Maklerski (BDM) to 0,79 zł za akcję. To około 11,5 proc. więcej od ceny maksymalnej ustalonej na 0,7 zł.

"Zwracamy uwagę, że nasza analiza wskazuje na ponad 5-procentowe dyskonto do spółek energetycznych notowanych na GPW oraz około 17-procentowe dyskonto do spółek notowanych na zagranicznych giełdach" — czytamy w raporcie.

Analitycy BDM uważają, że oferta Tauronu będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych.

"Tauron jest ostatnią tak dużą grupą energetyczną działającą na polskim rynku, która wchodzi na GPW. Dlatego nawet w obecnych niesprzyjających warunkach na rynku akcji oferta powinna zakończyć się powodzeniem" — napisano w raporcie BDM.

Analitycy DM Amerbrokers wycenili akcje Tauronu w przedziale od 0,67 zł (metodą dochodową) do 0,88 zł (metodą porównawczą). Zdaniem Amerbrokers, w najbliższych latach rozwój spółek z sektora energetycznego będzie uzależniony od sytuacji gospodarczej i ponoszonych nakładów inwestycyjnych. Większość urządzeń wytwórczych pracujących w Polsce powstała w latach 1966-85 i dynamiczny wzrost gospodarczy może spowodować okresowe problemy z zapewnieniem ciągłości dostaw energii. Realizacja planowanych inwestycji może więc zapewnić grupie Tauron wzrost udziału w rynku oraz poprawę wyników finansowych. Dodatkowym atutem inwestycji w akcje Tauronu jest spodziewana wypłata wysokich dywidend, które mogą sięgnąć 40-50 proc. skonsolidowanego zysku netto przypadającego na rzecz akcjonariuszy spółki, jako jednostki dominującej.

Również dwiema metodami wycenił akcje Tauronu Millennium DM. Opierając się na metodzie DCF, oszacował wartość akcji energetycznej spółki na 80 gr. Wyceniając spółkę metodą porównawczą do firm zagranicznych i firm polskich, wyliczono wartość akcji odpowiednio na 86 i 66 gr.

"Metodzie DCF, jako metodzie głównej, przypisaliśmy wagę 40 proc., podczas gdy każdej z metod porównawczych wagę 30 proc." —czytamy w raporcie Millennium DM.

Zdaniem Millennium DM, dzięki kompleksowej strukturze spółka będzie w pełni korzystać z rozwoju rynku energii elektrycznej w Polsce.

79

gr Na tyle wyceniają akcje Tauronu analitycy BDM.

67-88

gr To wyceny akcji Tauronu sporządzone przez DM Amerbrokers.

80

gr Na tyle metodą DCF oszacowali wartość akcji Tauronu analitycy Millennium.

70

gr A taka jest cena maksymalna za akcję energetycznej spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy