Analitycy radzą wyrzucić Eneę z portfela

  • Ewa Bednarz
02-09-2013, 00:00

Rekomendacje

Maciej Hebda, analityk Espirito Santo, obniżył rekomendację dla Enei z „neutralnie” do „sprzedaj” i cenę docelową akcji z 16,8 zł do 12 zł. Jeżeli prognoza się spełni, to będzie oznaczało 50-procentowy spadek wartości papierów od czasu, gdy skarb państwa usiłował sprzedać większościowy pakiet — Kulczyk Investments chciał wówczas kupić akcje po 23,2, a dwie francuskie firmy GdF i Edf oferowały nawet po 25 zł. Do transakcji nie doszło, a kurs spadł i zdaniem autora raportu, ma dalszy 15-procentowy potencjał spadkowy. Maciej Hebda prognozuje, że w przyszłym roku zysk EBITDA Enei spadnie o 17 proc., a zysk netto o 50 proc.

— Jest niemal pewne, że zabezpieczone na rok 2014 ceny prądu spadną o 25-30 PLN/MWh — uzasadnia.

Przypomina też, że Enea już odnotowała niższe marże na sprzedaży prądu. Poza tym, jego zdaniem, jest najdroższą, analizowaną przez bank spółką użyteczności publicznej.

— Według wskaźnika cena do zysku w latach 2014 i 2015 kwotowana jest na poziomie 17,8x oraz 22,1x, co oznacza 73 proc. / 112 proc. premię w stosunku do grupy porównawczej w Europie Środkowo-Wschodniej — wylicza analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy radzą wyrzucić Eneę z portfela