Analitycy: rozwój polskiej e-gospodarki ciągle powolny

(Marek Druś)
opublikowano: 23-11-2006, 15:40

Rozwój e-gospodarki w Polsce jest powolny - uważają analitycy i przedstawiciele administracji rządowej, obradujący na I Kongresie Gospodarki Elektronicznej. Zwracają uwagę, że wdrażane obecnie programy informatyzacji adresowane są głównie do administracji publicznej.

Rozwój e-gospodarki w Polsce jest powolny - uważają analitycy i przedstawiciele administracji rządowej, obradujący na I Kongresie Gospodarki Elektronicznej. Zwracają uwagę, że wdrażane obecnie programy informatyzacji adresowane są głównie do administracji publicznej.

Wiceprezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji Jarosław Mojsiejuk zauważył, że większość programów informatyzacji podporządkowana jest potrzebom unowocześnienia i uporządkowania struktur administracyjnych.

"E-deklaracja podatkowa, Krajowy Rejestr Sądowy, Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, rejestry, nawet sektorowy program unijny zwiększania konkurencyjności - programy te zostały tak przykrojone, aby wspomagały administrację. Biznes może na tym skorzysta, ale na pewno nie od razu", powiedział.

Mojsiejuk dodał, że przeszkodą w rozwoju e-gospodarki w Polsce jest m.in. biurokracja i myślenie kategoriami "gospodarki papierowej". W jego opinii przy konstruowaniu aktów prawnych tworzy się rozwiązania uniemożliwiające elektroniczny obrót gospodarczy, jak np. obowiązek wpisywania ręcznie kwot przelewu czy obowiązek składania dokumentów w dwóch egzemplarzach.

Według wiceministra gospodarki Andrzeja Kaczmarka, polska gospodarka ma "solidne podstawy do stworzenia gospodarki elektronicznej" - w 93 proc. polskich firm są komputery, a ok. 83 proc. firm ma dostęp do Internetu.

Jacek Czech z Krajowej Izby Gospodarczej zauważył jednak, że wiele przedsiębiorstw wykorzystuje Internet jedynie do przesyłania deklaracji do ZUS.

Duże firmy weszły w gospodarkę elektroniczną dość "miękko" - mają nawet dyrektorów działów e-zakupów czy dyrektorów działów IT, zajmujących się e-commerce. Jednak wiele małych i średnich przedsiębiorstw dopiero teraz odkrywa, że wdrożenie systemów informatycznych może przynieść zyski - powiedział Czech.

Jak zauważył Bogusław Śliwczyński z Instytutu Logistyki i Magazynowania, podstawą stworzenia w Polsce gospodarki elektronicznej musi być stworzenie standardów e-faktury i dokumentu elektronicznego, a zatem "sformułowanie standardów podstawowych operacji gospodarczych".

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane