Analitycy: Rynek funduszy inwestycyjnych może wzrosnąć w 2006 r. o ponad 20 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-01-2006, 14:39

Rynek funduszy inwestycyjnych może wzrosnąć o ponad 20 mld zł w 2006 r. Wzrosty mogą trwać kolejne lata, tak długo, jak klienci będą przenosić oszczędności z banków do funduszy - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej prezes ING Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Mirosław Panek.

Rynek funduszy inwestycyjnych może wzrosnąć o ponad 20 mld zł w 2006 r. Wzrosty mogą trwać kolejne lata, tak długo, jak klienci będą przenosić oszczędności z banków do funduszy - powiedział podczas konferencji prasowej prezes ING Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Mirosław Panek.

Jego zdaniem, choć powoli rosną dochody Polaków i część z tych środków przeznaczana jest na oszczędności, to jednak do funduszy trafiają głównie wciąż pieniądze przenoszone z banków. 

Obecnie ci, którzy znajdują pracę i zaczynają oszczędzać, korzystają jednak najpierw z oferty banków. "Za kilka lat trzeba się będzie przestawić na pozyskiwanie nowych pieniędzy" - dodał Panek.

Na koniec grudnia 2005 r. aktywa funduszy inwestycyjnych wynosiły prawie 62 mld zł. Według niedawnych prognoz TFI PKO/Credit Suisse, w najbliższych latach do funduszy inwestycyjnych może przepłynąć do 80 mld zł z oszczędności bankowych.

Zdaniem specjalistów ING TFI, zyski z inwestycji w akcje znajdujące się w WIG mogą przynieść w 2006 r. 10-13 proc. zysków, a zyski z inwestycji w obligacje - powyżej 5 proc. w ciągu roku. "Nie pamiętam roku, w który wchodzilibyśmy z tak dobrymi prognozami, jak w rok bieżący" - powiedział wiceprezes ING TFI Sebastian Buczek.

Prognozy ING TFI zakładają, że polski PKB będzie nadal rosnąć, szybciej niż w krajach UE, kapitał zagraniczny będzie napływać, niskie stopy procentowe będą zachęcać inwestorów indywidualnych do inwestycji na rynku akcji - w tym w fundusze inwestujące w akcje, zaś fundusze emerytalne powinny zabezpieczać rynek przez dużymi spadkami.

Ich zdaniem Rada Polityki Pieniężnej może jeszcze obniżyć stopy procentowe, a wzrost zatrudnienia i zarobków nie przekłada się na rosnącą inflację. Zarządzająca aktywami Ewa Radkowska zwróciła uwagę, że dawno nie było tak korzystnej sytuacji wzrostu gospodarczego bez jednoczesnego wzrostu inflacji.

"Gospodarka jakoś sobie z politykami radzi" - dodała Radkowska, odnosząc się do sytuacji politycznej. Jej zdaniem, polityka może w Polsce mieć wpływ na gospodarkę raczej krótkoterminowo.

Specjaliści ING TFI zwracają uwagę inwestorów na działające w Polsce fundusze kupujące akcje małych i średnich spółek giełdowych. W ING TFI za takie spółki uważane są te, których udział w WIG nie przekracza 2 proc.

"Na rynkach rozwiniętych inwestorzy poszukują takich funduszy dla dywersyfikacji portfela" - wyjaśnił Buczek.

Dodał, że wyniki funduszy, które inwestują w mniejsze spółki, mogą być w pewnych okresach lepsze, niż funduszy inwestujących w największe spółki. Może to więc zabezpieczyć inwestorów przed spadkiem wartości ich inwestycji w okresach giełdowych spadków największych spółek. "Inwestuje się w coś, co zachowuje się inaczej" - dodał Buczek.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane