Analitycy spodziewają się wyższych cen europejskich praw do emisji CO2

opublikowano: 25-01-2023, 14:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analitycy spodziewają się, że wraz z poprawą kondycji europejskiej gospodarki w najbliższych latach będą drożeć także prawa do emisji dwutlenku węgla (EUA), informuje Reuters.

Sondaż przeprowadzony przez agencję pokazał, że analitycy spodziewają się w 2023 roku średniej ceny EUA wynoszącej 81,40 EUR za tonę. To o 4,2 proc. więcej niż prognozowali w październiku. W 2024 roku ma wzrosnąć do 94,14 EUR, czyli prawie 2 proc. więcej niż w poprzedniej prognozie. W 2025 roku średnia cena EUA ma wynosić 102,24 EUR za tonę.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Reuters zwraca uwagę, że prognozowanie cen EUA jest trudne z powodu ogłoszonego w ubiegłym roku planu "REpowerEU", który przewiduje zwiększoną sprzedaż praw do emisji na rządowych aukcjach w ciągu kilku lat, co ma pomóc zdobyć 20 mld EUR na finansowanie uwolnienia się Unii Europejskiej od zależności od importu energii z Rosji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane