Analitycy: Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 18,1 proc.

ISB
20-12-2007, 14:59

Mimo lekkiego spadku dynamiki sprzedaży detalicznej do 18,1% r/r w listopadzie z 19,4% r/r odnotowanych we październiku, dobra koniunktura w polskiej gospodarce nadal trwa. Zdaniem ekonomistów, to  właśnie ona oraz systematycznie poprawiającą się sytuacja finansowa Polaków utrzymuje blisko 20-proc. dynamikę tego wskaźnika.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w analizie agencji ISB, przewiduje, że sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie średnio o 18,1%. Ich oczekiwania wahają się od 14,5% do 19,7%.

We październiku sprzedaż detaliczna wzrosła o 19,4% r/r w ujęciu nominalnym wobec 14,2% odnotowanych we wrzesniu.

Zdaniem analityków, najważniejszym czynnikiem, który zdecydował o minimalnie niższej, choć nadal wysokiej dynamice sprzedaży była wysoka baza statystyczna z listopada 2006 roku. Został on jednak nieco zneutralizowany przez dobre wieści z rynku motoryzacyjnego.

"Na wysoką dynamikę sprzedaży detalicznej wskazują dobre dane instytutu Samar o sprzedaży samochodów. Nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu sprzedaży w porównaniu do ubiegłego miesiąca to efekt m.in. wyższej bazy z listopada ubiegłego roku" - uważa ekonomistka Banku BPH Maja Goettig.

Analityczka BPH, zastrzega jednak, że dane o sprzedaży detalicznej są podawane w ujęciu nominalnym, więc wyższa od oczekiwań inflacja CPI w listopadzie zwiększa prawdopodobieństwo ukształtowania się tempa wzrostu sprzedaży powyżej prognozy jej banku, czyli powyżej 18,5%.

Pozostali analitycy są zgodni, że utrzymująca się na wysokim poziomie dynamika sprzedaży potwierdza coraz lepszą sytuację finansową polskich firm i konsumentów.

"Silne dane z rynku pracy są podstawą naszych optymistycznych prognoz co do sprzedaży detalicznej. Uważamy, że obecnie rośnie ona w tempie zbliżonym do 20% r/r, a nasza prognoza na listopad to 18,5%" - tłumaczy ekonomistka Raiffeisen Banku Marta Petka.

Także eksperci Noble Banku i Banku Zachodniego WBK uważają, że w najbliższym czasie o sprzedaż detaliczną nie powinniśmy się martwić.

"Stosunkowo szybki wzrost gospodarczy, choć z hamującą dynamiką, nadal przynosi wysoką sprzedaż detaliczną. Bardziej, przy silnym złotym, powinniśmy się martwić o eksport" - uważa główny ekonomista Noble Banku Alfred Adamiec.

"Utrzymująca się wysoka dynamika PKB oraz szybko rosnące wynagrodzenia w oczywisty sposób przekładają się na sprzedaż. Na razie nie widać zagrożenia dla kontynuacji tego trendu" - dodaje analityk banku BZ WBK Piotr Bielski.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o listopadowej sprzedaży detalicznej w piątek, 21 grudnia, o godzinie 10:00. (ISB)

Lesław Kretowicz

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 18,1 proc.