Analitycy: Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 12,3 proc. r/r

Lesław Kretowicz, ISB
opublikowano: 22-09-2008, 14:54

Spowolnienie tempa wzrostu sprzedaży detalicznej (do 12,3% r/r w sierpniu z 14,3% r/r odnotowanych w lipcu) jest spowodowane efektem statystycznym - 2 dni robocze mniej - oraz spadkiem sprzedaży samochodów. Zdaniem analityków, pogarszająca się sytuacja na rynku pracy oraz spadek optymizmu konsumentów nie wróżą dobrze kolejnym odczytom tego wskaźnika.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu średnio o 12,1%. Rozbieżności w ich oczekiwaniach są tym razem spore i wahają się od 10,7% do 14,8%.

Zdaniem analityków, najważniejszymi czynnikami, które zdecydują o niższym niż miesiąc wcześniej wzroście, są statystyka oraz zastój na rynku motoryzacyjnym. Istotną rolę odgrywa także słabnący optymizm na rynku, który przekłada się na chęć Polaków do zakupów.

"W sierpniu sprzedaż detaliczna wyraźnie zwolniła, a wśród przyczyn wymienić można przede wszystkim zmniejszający się optymizm konsumentów, spowalniające wynagrodzenia i pogorszenie sytuacji na rynku pracy. W dalszym ciągu spadała sprzedaż samochodów - są one pośród dóbr najbardziej czułych na zmiany koniunktury" - powiedział główny ekonomista Banku BGK Tomasz Kaczor.

Jego zdaniem, spowolnienie wzrostu dotyczyć będzie w zasadzie wszystkich grup towarów, jednak w największym stopniu motorów niedawnych wzrostów: odzieży, prasy i książek oraz mebli i artykułów AGD. Inni ekonomiści także niezbyt optymistycznie oceniają poziom sierpniowej sprzedaży, dodając kolejne argumenty wspierające swoje przewidywania.

"W sierpniu, podobnie jak w miesiącach poprzednich, sprzedaż detaliczna przyrastała w wolniejszym tempie niż w pierwszym półroczu, a stanowi konsekwencję m.in. słabnącego zapotrzebowania na samochody, jako że rynek tego dobra powoli ulega nasyceniu. Także obrót paliwami mógł się zmniejszyć z uwagi na obserwowane obniżki cen, a popyt na to dobro jest mało elastyczny" - wylicza Mateusz Mokrogulski, analityk Banku BGŻ.

Analityk zauważa jednak, że sierpień był miesiącem, w którym liczba dni roboczych była o dwa mniejsza niż w roku poprzednim, co istotnie wpłynęło na dynamikę produkcji sprzedanej przemysłu, a w mniejszym zakresie - także na sprzedaż detaliczną.

"Kolejne miesiące powinny przynieść lekkie osłabianie się rocznej dynamiki sprzedaży detalicznej przede wszystkim z uwagi na obniżającą się dynamikę wynagrodzeń i dużą niepewność co do dalszych perspektyw zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym" - przewiduje ekonomista BGŻ.

Także analitycy ECM uważają, że sprzedaż detaliczna stopniowo wytraca dynamikę, a sierpień był trzecim kolejnym miesiącem, gdy wzrost sprzedaży był niższy od 15,0%, przy średniej z ostatnich 12-miesięcy na poziomie 17,0%. Jego zdaniem, można więc już mówić o widocznej tendencji spadkowej, choć sierpień - z 14-proc. dynamiką wzrostu - będzie na tle pozostałych miesięcy całkiem niezły.

"Sierpień przyniósł pięć weekendów, w tym jeden dłuższy, co powinno skutkować wyższą sprzedażą detaliczną, ponieważ Polacy lubią w wolne dni robić zakupy. W sierpniu również tradycyjnie rosną zakupy artykułów szkolnych w związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego. Z drugiej strony, sierpień to ostatni klasyczny miesiąc urlopowo-wakacyjny, co wiąże się z wyjazdami części potencjalnych nabywców dóbr poza granice kraju. Warto zauważyć, że wynagrodzenia spadły w sierpniu o 2,0% w stosunku do wcześniejszego miesiąca, co może stanowić sygnał przemawiający za mniejszą sprzedażą detaliczną" - dowodzi Krzysztof Wołowicz.

Jedynymi w tej sytuacji optymistami w ankiecie ISB są eksperci z banku PKO BP, którzy zakładają aż 14,8-proc. wzrost sprzedaży w sierpniu. Ich wysoka prognoza opiera się na szacunku dobrej - w odróżnieniu od reszty ekonomistów - sprzedaży samochodów.

"Wzrost dynamiki sprzedaży w sierpniu to wynik nieznacznie lepszego wyniku sprzedaży samochodów po silnym, prawie 5-proc. spadku w lipcu oraz nieznacznie wyższej dynamice sprzedaży żywności. W pozostałych kategoriach oczekujemy podtrzymania wysokich dynamik wzrostu potwierdzających podtrzymanie na silnym poziomie konsumpcji prywatnej w warunkach wciąż korzystnej sytuacji dochodowej gospodarstw domowych" - uważa ekonomistka PKO BP Aleksandra Świątkowska.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o sierpniowej sprzedaży detalicznej we wtorek, 23 września, o godzinie 10:00. (ISB)

lk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz, ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 12,3 proc. r/r