Analitycy szacują wzrost PKB w I kwartale na 7,3-7,5 proc.

opublikowano: 29-05-2007, 11:05

Analitycy banków zachodnich spodziewają się, że dane o PKB za I kwartał 2007 r., które GUS ogłosi w czwartek, będą najlepsze od II kwartału 1997 r., kiedy PKB powiększył się o 7,7 proc. rok do  roku. W IV kwartale 2006 r. polska gospodarka wzrosła o 6,6 proc. w ujęciu rocznym.

Merrill Lynch zakłada wzrost w wysokości 7,4 proc. rok do roku, JP Morgan 7,5 proc., a ING - 7,3 proc. Ministerstwo Finansów mówi o ponad siedmioprocentowym wzroście gospodarczym.

"Oczekujemy ostrego przyspieszenia dynamiki prywatnej konsumpcji o ok. 6,0 proc. rok do roku i dalszego przyrostu inwestycji w dobra trwałe o ok. 22 proc. rok do roku" - napisali w komentarzu analitycy JP Morgan.

Analitycy tego banku zwracają uwagę na to, iż wsparciem dla wysokiego wzrostu gospodarki w I kwartale była łagodna pogoda; dane makroekonomiczne za kwiecień sugerują, iż gospodarka nie osiągnie w II kwartale br. równie dobrego wyniku m.in. z uwagi na mniejszy wkład budownictwa.

W ujęciu średniorocznym JP Morgan przewiduje, iż gospodarka wzrośnie o co najmniej 6,5 proc.

Według szacunków ING, przyspieszenie konsumpcji prywatnej w I kwartale wyniosło 6,3-7,0 proc. w zestawieniu rocznym, co może być negatywnym sygnałem dla rynku obligacji. Bank zauważa, iż sprzedaż detaliczna w I kwartale 2007 r. rosła średnio o niemal 18 proc. rok do roku, korzystając z wysokiego wzrostu funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw (o 12,0 proc. w ujęciu rocznym).

Po stronie czynników wzrostu w ujęciu wydatkowym, ING szacuje przyrost eksportu w I kwartale 2007 r. na 12,2 proc. rok do roku, importu na 13,0 proc. rok do roku, zapasów na 5,0 proc. rok do roku, inwestycji na 22 proc. w ujęciu rocznym, a konsumpcji publicznej na 3,5 proc.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy szacują wzrost PKB w I kwartale na 7,3-7,5 proc.