Analitycy: Szacunkowe wyniki BRE za IV kw. złym prognostykiem dla całego sektora

PAP
opublikowano: 20-01-2009, 21:41

Szacunki BRE Banku odnośnie zysku brutto w  IV kwartale, w wysokości poniżej 50 mln zł, znacznie odbiegają od konsensusu rynkowego. Zdaniem analityków to zły prognostyk dla całego sektora, dużo słabsze wyniki przedstawić mogą banki z dużą ekspozycją na rynek długu bądź na segment korporacyjny.

Konsensus PAP dla BRE Banku na 2008 rok zakłada osiągnięcie 1 mld zł zysku netto i 1,2 mld zł zysku brutto. Po trzech kwartałach bank miał 842 mln zł zysku netto i 981 mln zł zysku brutto.

TOMASZ BURSA, ANALITYK ESPIRITO SANTO
"Ciężko komentować te szacunki bez konkretów. Bank przedstawił płytką ocenę sytuacji. Spodziewałem się, że bank będzie miał w IV kwartale zysk netto na poziomie 140-150 mln zł.

Sezonowego wzrostu kosztów operacyjnych wszyscy się spodziewali, IV kwartał się z tym wiąże. Wzrostu rezerw na należności kredytowe po części rynek też się spodziewał, zarząd spółki podawał liczby, które pozwalały na ich oszacowanie.

Myślę, że to wycena instrumentów pochodnych w 70 - 80 proc. odpowiada za odchylenie w stosunku do konsensusu rynkowego. Rynek w IV kwartale był zmienny zarówno na walucie, jak i na rynku długu, a BRE ma jedną z większych ekspozycji w sektorze na instrumenty podatne na zmienność walut bądź stopy. Zwróciłbym uwagę na banki, które mają dosyć dużą ekspozycję na rynek długu bądź na segment korporacyjny, bo może się okazać, że takie sytuacje się jeszcze powtórzą. Choć nie wiadomo jeszcze dokładnie co się wydarzyło w BRE.

Zmienność nie pozostaje bez wpływu na wycenę składników aktywów banków. Jest pewna grupa banków, które są wrażliwe na tę zmienność".

MARK MACRAE, ANALITYK KBC SECURITIES
"Szacunki odnośnie zysków idą w jednym kierunku, w dół. Można było tego oczekiwać. To oczywiście bardzo zły prognostyk dla całego sektora bankowego".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane