Czytasz dzięki

Analitycy: Udany debiut PGNiG dzięki ogromnemu popytowi z zagranicy

(Marek Druś)
opublikowano: 23-09-2005, 11:23

Wzrost kursu praw do akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w pierwszych minutach giełdowego debiutu to efekt popytu ze strony inwestorów zagranicznych - uważają pytani przez PAP analitycy. Prawa do akcji PGNiG kosztowały w pierwszym notowaniu 4 zł, czyli o 34,23 proc. więcej niż kurs odniesienia, który wynosił 2,98 zł. O 10.

Wzrost kursu praw do akcji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) w pierwszych minutach giełdowego debiutu to efekt popytu ze strony inwestorów zagranicznych - uważają pytani przez PAP analitycy. Prawa do akcji PGNiG kosztowały w pierwszym notowaniu 4 zł, czyli o 34,23 proc. więcej niż kurs odniesienia, który wynosił 2,98 zł. O 10.54 za akcje spółki płacono 3,87 zł.

"Bardzo duży popyt na akcje zgłosiła zagranica, stąd wysoki kurs na otwarciu. Można się było spodziewać, że po tak wysokim otwarciu kurs nieco spadnie i rzeczywiście tak się dzieje. W tej chwili widać, że kto chciał, ten kupił papiery i cena spada" - powiedział PAP Paweł Kubiak z DM BZ WBK. 

Jego zdaniem, trzeba uznać debiut za udany. "Obrót jest bardzo wysoki. Moje oczekiwania zostały spełnione. Zakładałem wzrost o 20-30 proc. na debiucie i to się potwierdziło" - dodał. Jak zaznaczył, w "najbliższym czasie kurs PGNiG będzie relatywnie silniejszy od rynku, nie mniej jednak będzie uzależniony od koniunktury na giełdzie. Może na początku w mniejszym stopniu, ale później będzie traktowany coraz bardziej +normalnie+".

"Debiut był po 4 zł, widać, że popyt z zagranicy ustawił tę cenę, a teraz jest realizacja zysków przez drobnych inwestorów. Widać bardzo duży obrót" - powiedział Tomasz Nowak z DM Millennium.

Dodał, że "nikt takiego wysokiego otwarcia nie przewidywał; teraz spodziewam się realizacji zysków. Kurs dzisiaj raczej do poziomu 4 zł nie powinien wrócić".

W opinii Nowaka to, co będzie się działo w najbliższych dniach, zależeć będzie od rynku surowcowego. "Myślę, że kurs powoli będzie schodził do dołu. W przyszłym tygodniu powinien spaść do poziomu 3,50 - 3,60 zł".

Zdaniem zarządzającego funduszami PZU TFI Adama Rucińskiego, duże obroty akcjami PGNiG mogą utrzymać się również w następnych tygodniach dzięki popytowi z zagranicy.

"Popyt ze strony inwestorów zagranicznych jest tak duży, że jeszcze przez co najmniej miesiąc obroty na papierach PGNiG będą bardzo duże" - powiedział PAP Ruciński.

"Kurs PGNiG będzie podążał za notowaniami spółek z tej samej branży na zachodnich giełdach. Można się spodziewać pewnego dyskonta w stosunku do PGNiG, ale to dyskonto nie będzie duże, a spółka ma jeszcze potencjał wzrostowy" - powiedział zarządzający PZU TFI.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane