Analitycy: w maju spadła dynamika produkcji przemysłu

Marek Druś
opublikowano: 20-06-2001, 10:43

Wydłużony weekend, spowodowany dwoma świątecznymi dniami na początku maja, mógł negatywnie wpłynąć na wyniki produkcji przemysłowej w maju - twierdzą ekonomiści. Dziś o 16.00 GUS poda ostateczne dane o produkcji i cenach producentów w ubiegłym miesiącu. Pytani przez Puls Biznesu analitycy szacują, że w ujęciu rocznym majowa produkcja wzrosła o 2,3 proc. Głównie dalatego, że miesiąc temu Polacy spędzili w pracy 25 proc. mniej czasu niż zwykle.

— Maj zwykle był miesiącem silnego wzrostu produkcji. Jednak w tym roku było inaczej, ze względu na dodatkowe dni wolne od pracy — twierdzi Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomista Banku Handlowego.

Mirosław Gronicki, główny ekonomista BIG BG uważa, że ważniejsze od dynamiki produkcji są publikowane dziś informacje o wskaźniku cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI).

— To, jak bardzo wzrosła produkcja w maju, tak naprawdę niewiele znaczy. Ważniejszy jest wskaźnik PPI, który od miesięcy regularnie spada — mówi Mirosław Gronicki.

Jego zdaniem, dalszy spadek PPI oznaczać będzie, że popyt wewnętrzny wciąż jest zbyt słaby, by pobudzić polską gospodarkę.

— Wtedy znów okaże się, że jedyne, co ciągnie polską gospodarkę, to eksport — uważa Gronicki.

W opublikowanym w środę raporcie analitycy Morgan Stanley Dean Witter szacują, że wzrost majowej produkcji przemysłowej w Polsce zmniejszył się do 2 proc. w ujęciu rocznym. W kwietniu wyniósł on 3,6 proc.

Tempo wzrostu eksportu pozostanie nadal na wysokim poziomie i sięgnie 20 proc. w ujęciu rocznym. Zdaniem MSDW, utrzymanie go na tak wysokim poziomie będzie trudne, głównie za sprawą spowolnienia gospodarczego w krajach Europy Zachodniej.

Wczorajsze dane dotyczące kwietniowej produkcji przemysłowej w krajach Eurolandu wskazują na jej ograniczenie o 0,5 proc. w ujęciu miesięcznym.

Zdaniem MSDW, popyt wewnętrzny w Polsce nie wykazuje cech poprawy. Analitycy oczekują, że tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale, które zostanie podane przez GUS w piątek, wyniesie 2 proc i będzie niższe od osiągniętego w ostatnim kwartale zeszłego roku (2,4 proc.).

MSDW oczekuje, że wskaźnik cen produkcji przemysłu (PPI) w maju będzie niższy od 3,4 proc., osiągniętego w kwietniu.

Analitycy Credit Suisse Firs Boston oczekują, że PPI w maju osiągnie 2,8 proc. w ujęciu rocznym. Ich zdaniem dynamika produkcji przemysłu w maju spadła o 2 proc. Uważają również, że nie zmieni się wskaźnik bezrobocia w przemyśle, który wynosi 15,8 proc.

WK, MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: w maju spadła dynamika produkcji przemysłu