Analitycy: w następnym tygodniu możliwe podwyżki cen paliw na stacjach

opublikowano: 18-05-2007, 17:20

Po krótkotrwałych spadkach cen paliw na  stacjach w ostatnich dniach, w następnym tygodniu możliwa jest podwyżka cen o  2-3 grosze na litrze - oceniają analitycy biura Reflex, zajmującego się monitorowaniem rynku paliwowego.

"W przyszłym tygodniu, po krótkotrwałej tendencji spadkowej, prawdopodobnie odnotujemy ponowne wzrosty cen na poziomie 2ľ3 gr na litrze" - napisali analitycy z biura Reflex w piątkowym raporcie.

W mijającym tygodniu ceny paliw na stacjach spadały. Biuro Reflex ocenia, że na części stacji obniżki cen benzyny sięgały nawet 10 gr na litrze, ale średnia cena benzyny Eurosuper 95 spadła jedynie o 2 gr na litrze. Podobna skala obniżki wystąpiła w przypadku oleju napędowego.

Podwyżki na stacjach w przyszłym tygodniu będą następstwem wzrostu cen paliw w hurcie, który można było zaobserwować w mijającym tygodniu. Ceny paliw w hurcie wzrastały pod wpływem zwyżek na rynku europejskim, przy jednoczesnym spadku wartości złotego wobec USD.

"Niestety od soboty można się spodziewać kolejnych podwyżek cen w hurcie o ok. 1,5ľ3 gr na litrze w przypadku benzyny i o około 1ľ2 gr na litrze w przypadku olejów napędowego i opałowego" - przewidują analitycy Refleksu.

Według nich, na międzynarodowym rynku ropy utrwala się wzrostowa tendencja. W stosunku do końca ubiegłego tygodnia na plusie kończą się notowania zarówno cen ropy, jak i paliw gotowych.

"Sytuacji na rynku nie zdołały uspokoić najnowsze statystyki dotyczące wzrostu zapasów ropy i paliw gotowych w USA, w tym benzyny o ok. 1,7 mln baryłek. Ciągłe sygnały o kolejnych ograniczeniach w produkcji paliw przez amerykańskie rafinerie wydają się być czynnikiem decydującym o poziomie cen na rynku" - uważają autorzy raportu.

"Występujące równolegle zakłócenia w eksporcie ropy z Nigerii (z powodu zamieszek spadło wydobycie ropy w Nigerii - PAP) oraz zapowiedzi OPEC o utrzymaniu wydobycia na niezmienionym poziomie w okresie letniego szczytu zapotrzebowania na benzynę nie poprawiają nastrojów inwestorów" - podkreślili.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Analitycy: w następnym tygodniu możliwe podwyżki cen paliw na stacjach