Analitycy w USA ostrzegają przed cyfrowym 11 września

PAP
opublikowano: 23-08-2017, 14:36
aktualizacja: 23-08-2017, 14:37

Według raportu wydanego w tym tygodniu przez doradców prezydenta USA Donalda Trumpa odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, infrastruktura krytyczna Stanów Zjednoczonych jest zagrożona cyberatakami na ogromną skalę.

Raport narodowej rady doradczej ds. infrastruktury (National Infrastructure Advisory Council - NIAC) działającej w ramach ministerstwa bezpieczeństwa narodowego wskazuje, że mimo wystarczających zasobów niezbędnych do obrony przed cyberatakami, nie są one wykorzystywane właściwie dla zabezpieczenia krytycznej infrastruktury w USA.

Wyzwania, które zidentyfikowano w raporcie, są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na wypadek cyberataku na niespotykaną do tej pory skalę, który staje się coraz bardziej prawdopodobnym w obecnych realiach zagrożeniem - ostrzegają.

Raport zawiera również rekomendacje, które mają pomóc w budowie właściwych zabezpieczeń. Wśród nich wyróżnia się budowę samodzielnych, bezpiecznych sieci dla infrastruktury krytycznej, zwłaszcza dla systemów kontrolujących komunikację podczas zdarzeń kryzysowych. Wysoką pozycję na liście zajmuje również problematyka informacyjna - raport wzywa do zwrócenia uwagi na komunikację pomiędzy urządzeniami maszynowymi wchodzącymi w skład infrastruktury, a także szybsze odtajnianie i usprawnienie obiegu informacji pomiędzy jej operatorami.

Raport rekomenduje także przeprowadzanie regularnych ocen ryzyka przy udziale ekspertów pochodzących zarówno z zasobów sektora publicznego, jak i prywatnego. W raporcie wskazuje się również wzmocnienie kompetencji w dziedzinach IT jako bardzo ważny aspekt przy zapewnieniu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. NIAC doradza sformowanie odpowiednich zespołów eksperckich do natychmiastowego reagowania na incydenty i cyberzagrożenia w sektorach takich, jak finanse, energetyka czy komunikacja.

Doradcy Białego Domu konkludują, że zagrożenie cyberatakami na masową skalę zwiększa się, czego przykładem może być wysublimowana aktywność Rosji skierowana do ataków na infrastrukturę krytyczną Ukrainy w 2015 i 2016 roku, które to ataki spowodowały ogromne straty dla całego kraju. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Analitycy w USA ostrzegają przed cyfrowym 11 września