Czytasz dzięki

Analitycy: w weekend możliwe dalsze obniżki cen benzyn

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 19:22

W najbliższy weekend można spodziewać się dalszego spadku cen benzyn na stacjach benzynowych - uważa Urszula Cieślak z firmy Reflex monitorującej rynek paliwowy. Jej zdaniem, największe obniżki będą na tych stacjach, które ostatnio zmniejszyły ceny o kilka czy kilkanaście groszy.

W najbliższy weekend można spodziewać się dalszego spadku cen benzyn na stacjach benzynowych - uważa Urszula Cieślak z firmy Reflex monitorującej rynek paliwowy. Jej zdaniem, największe obniżki będą na tych stacjach, które ostatnio zmniejszyły ceny o kilka czy kilkanaście groszy.

    "Jeśli na jakiejś stacji cena spadła o 30 groszy na litrze, to kolejnej obniżki możemy spodziewać się nie wcześniej niż za tydzień. Natomiast tam gdzie obniżki były kilkugroszowe czy kilkunastogroszowe, wszystko wskazuje na to, że ceny spadną najdalej na początku przyszłego tygodnia" - powiedziała w piątek PAP Cieślak.

    Jej zdaniem, ze względu na fakt, że na światowych rynkach ceny benzyn idą w dół, a do tego złoty umocnił się w stosunku do dolara, można spodziewać się również obniżki cen hurtowych benzyn.

    W czwartek, 15 września, PKN Orlen obniżył hurtową cenę benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 231 zł, a benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 201 zł na tysiąc litrów. Podobnie postąpiła Grupa Lotos która również w czwartek obniżyła hurtowe ceny benzyn: Uniwersalnej 95 i bezołowiowej 95 o 200 zł na tysiąc litrów, zaś bezołowiowej 98 o 235 zł na tysiąc litrów.

    "Jeśli nie dojdzie do jakiegoś gwałtownego odwrócenia tendencji na rynku światowym i benzyna nie zacznie gwałtownie drożeć, to i u nas będzie spokojnie. Tym bardziej, że na świecie w związku z końcem wakacji zmniejsza się popyt na benzyny. Jeśli na rynku światowym ceny benzyn zaczną spadać, to można spodziewać się obniżek cen hurtowych w Polsce" - dodała analityk biura Reflex.

    Cieślak zaznaczyła, że obniżki cen benzyn nie muszą jednak trwać długo. Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów, który zdecydował o obniżce akcyzy na benzynę o 25 groszy na litrze, wzrośnie ona do stanu sprzed obniżki, gdy tylko ceny surowców na światowych rynkach wrócą do poziomu z lipca br. Od stycznia 2006 r. - jak zapowiedział resort - akcyza na benzyny ma być wyższa o kolejne 16 groszy na litrze.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Warszawskie stacje benzynowe wczoraj lub dziś obniżyły ceny benzyn średnio o 10 do 20 groszy. Ceny oleju napędowego nie zmieniły się.

    Stacja PKN Orlen w Warszawie sprzedaje w piątek Eurosuper 95 po 4zł 39 gr, a benzynę 98-oktanową po 4 zł 55 gr, czyli od czwartku o 0 groszy taniej. Również o około 20 groszy obniżyła ceny stacja British Petroleum (BP) - benzyna 95-oktanowa kosztuje 4 zł 37 groszy za litr, a benzyna 98-oktanowa 4 zł 63 grosze za litr. Stacja Shell obniżyła cenę benzyny Shell V-Power z 4,79 zł do 4,65 zł, a cenę Eurosuper 95 z 4,59 zł do 4,45 zł. W stacji Neste ceny spadły od czwartku o 10 groszy: benzyna 95-oktanowa kosztuje w piątek 4,28 zł, a benzyna 98-oktanowa 4,48 zł.

    Zdaniem Urszuli Cieślak, ceny spadają też w reakcji na uwolnienie w ubiegłym tygodniu rezerw strategicznych ropy naftowej przez kraje zrzeszone w Międzynarodowej Agencji Energii.

    Jednocześnie jednak, cena oleju napędowego utrzymuje się na wysokim poziomie. Jesienią i zimą rośnie zapotrzebowanie na to paliwo, co może przyczynić się do wzrostu ceny. Według Cieślak, do końca roku na niektórych stacjach, cena oleju napędowego może zrównać się z ceną benzyny.

    "Niestety drożejący olej będzie przekładać się na inflację, gdyż transport oparty jest głównie o ten rodzaj paliwa" - dodała.

    Poniżej średnie ceny detaliczne paliw (w zł za litr) na 15 września 2005 r., na podstawie danych biura Reflex:

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane