Analitycy widzą jeszcze szansę na małe cięcie stóp w tym roku

Internet Securities
opublikowano: 28-09-2005, 12:53

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła w środę stóp procentowych, na co wpływ miał nie tylko czynnik polityczny, ale też ostatnie dane makroekonomiczne, potwierdzające ożywienie w gospodarce, uważają ekonomiści. RPP może jeszcze do końca roku obniżyć stopy o 25 punktów bazowych.

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieniła w środę stóp procentowych, na co wpływ miał nie tylko czynnik polityczny, ale też ostatnie dane makroekonomiczne, potwierdzające ożywienie w gospodarce, uważają ekonomiści. RPP może jeszcze do końca roku obniżyć stopy o 25 punktów bazowych.

Rada zdecydowała też w środę o utrzymaniu łagodnego nastawienie w polityce pieniężnej.

„Zadecydowało o tym kilka czynników. W jakimś stopniu, może nie w znaczącym, czynnik polityczny, tzn. rada chce poczekać na program gospodarczy nowego rządu” – powiedziała Agnieszka Decewicz, analityk z Banku Pekao SA.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych dość nieoczekiwanie dla rynku wygrało Prawo i Sprawiedliwość (PiS), a nie postrzegana bardziej pro-rynkowo Platforma Obywatelska (PO).

„Poza tym, ostatnio publikowane dane pokazały jednak odbicie gospodarcze. Sierpniowe dane były zdecydowanie lepsze od tych, które mieliśmy za lipiec – nastąpiło przyspieszenie dynamiki sprzedaży detalicznej, mieliśmy wyższą roczną dynamikę produkcji przemysłowej” – dodała Decewicz.

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 7,9% r/r, czyli powyżej oczekiwań ekonomistów. Natomiast produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 4,6% r/r.

Po wyborach ekonomiści ankietowani przez agencję ISB zmienili swoje przewidywania co do środowej decyzji RPP i zdecydowana większość oczekiwała, że stopy pozostaną bez zmian.

Zdaniem ekonomistów, rada może jeszcze obniżyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych do końca tego roku.

„Myślę, że rada poczeka na dane wrześniowe, które przybliżą pełny obraz gospodarki w trzecim kwartale. Jeśli okaże się, że to ożywienie jest w dalszym ciągu dość słabe i wzrost PKB w trzecim kwartale jest bliżej 3%, to jest szansa na to, że do końca roku może być obniżka o 25 punktów bazowych” – powiedziała Decewicz z Pekao SA.

„Natomiast nasz scenariusz zakłada, że to odbicie gospodarcze będzie wyraźniejsze w drugiej połowie roku – oczekujemy wzrostu PKB w trzecim kwartale o 3,4%, a w czwartym kwartale o 4,8% – i że już do końca roku obniżek nie będzie” - dodała.

Główny ekonomista Banku BPH oczekuje natomiast, że RPP obniży stopy w listopadzie.

„Spodziewamy się kolejnej obniżki stóp w listopadzie, gdy opublikowane zostaną dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale i znany już będzie program gospodarczy rządu” – uważa Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.

W tym roku RPP pięciokrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 2 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Główna stopa referencyjna wynosi 4,50%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane