Analitycy: Złoty do czasu stabilizacji politycznej podatny na spadek wartości

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-01-2006, 17:33

Ryzyko rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych rzutuje na wycenę złotego, który nieustannie traci na wartości - podsumowują wtorkowe kwotowania dealerzy. Ich zdaniem, złoty pozostanie podatny na osłabienie do czasu uspokojenia i wyjaśnienia sytuacji politycznej.

Ryzyko rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych rzutuje na wycenę złotego, który nieustannie traci na wartości - podsumowują wtorkowe kwotowania dealerzy. Ich zdaniem, złoty pozostanie podatny na osłabienie do czasu uspokojenia i wyjaśnienia sytuacji politycznej.

    "Głównym czynnikiem kreującym dzisiejsze (wtorkowe - PAP) wahania kursu była polityka. To spowodowało, że złoty stracił wobec euro 1 proc., wobec dolara 1,5 proc. Nadal nad rynkiem rozpościera się ryzyko przedterminowych wyborów" - uważa dealer Capital Management Andrzej Dziewięcki. Dodał, że wstrząsy na scenie politycznejwywołują nadmierną zmienność rynku.

    "Dopóki nie otrzymamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, czy będą przedterminowe wybory, czy zawiązana zostanie koalicja, to złoty będzie podatny na osłabienie" - powiedział.

    Inwestorzy za euro płacili we wtorek 3,8430 zł, za dolara 3,1870 zł, czyli odpowiednio o 3,80 gr i 4,70 gr więcej niż na zamknięciu w poniedziałek.

    Rynek obligacji również pozostaje nieobojętny na doniesienia ze świata polityki, dlatego też cena polskich papierów w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem spadła. Dodatkowo istotnym elementem rzutującym na wycenę papierów będzie środowa aukcja dziesięciolatek.

    Resort finansów zaoferuje papiery DS1110 o wartości 3 mld zł i zdaniem analityków popyt powinien być spory, dzięki dobrym danym makroekonomicznym. Podkreślają jednak, że wynik aukcji zależy od wydarzeń na scenie politycznej.

    Analitycy oczekują, że średnia rentowność DS1110 wyniesie 4,76-4,77 proc.

    Dochodowość papierów dwuletnich we wtorek wzrosła o 9 pkt bazowych, do 4,42 proc., pięcioletnich do 4,85 proc. z 4,64 proc., a dziesięcioletnich do 4,93 proc. z 4,86 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane