Analitycy: Złoty ma potencjał do wzrostów, uwaga na politykę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-01-2006, 17:26

Po piątkowej stabilizacji nadchodzący tydzień może przynieść dalsze umocnienie złotego. Dobre nastroje mogą również panować na rynku długu. Cieniem jednak na nastrojach na rynkach finansowych może położyć się sytuacja polityczna - oceniają analitycy.

Po piątkowej stabilizacji nadchodzący tydzień może przynieść dalsze umocnienie złotego. Dobre nastroje mogą również panować na rynku długu. Cieniem jednak na nastrojach na rynkach finansowych może położyć się sytuacja polityczna - oceniają analitycy.

    Piątek przyniósł stabilizację złotego oraz konsolidację na rynku papierów dłużnych. Zdaniem analityków, piątkowa sesja upływa spokojnie, a notowane w ciągu dnia zmiany kursu i rentowności nie mają wielkiego znaczenia.

    W piątek euro wyceniano na 3,8080 zł, czyli dokładnie tak, jak na otwarciu i wobec 3,8010 zł w czwartek na zamknięciu. Z kolei dolara wyceniano na 3,1380 zł w porównaniu do 3,15 zł rano i wobec 3,1450 zł w czwartek.

    Nowy tydzień powinien rozpocząć się od próby kolejny raz poziomu 3,8 zł/euro.

    "Na razie 3,8 się trzyma, ale jeszcze nigdy na zamknięciu nie byliśmy poniżej tego poziomu. Cały czas widać presję na umocnienie złotego, zwłaszcza patrząc na światowy odwrót od dolara" - powiedział szef dealerów Banku BPH Andrzej Krzemiński.

    Polska waluta już od kilku dni jest bardzo silna. W czwartek kurs złotego osiągnął poziom poniżej 3,80 zł za euro, co oznacza, że złoty był najmocniejszy od czerwca 2002 roku.

    W piątek werbalnej interwencji podjął się premier Kazimierz Marcinkiewicz, który uważa, że mocny kurs złotego może negatywnie wpływać na eksport. Jego zdaniem, pożądany kurs to 3,9-4,0 wobec euro. Premier chce spotkać się z Radą Polityki Pieniężnej (RPP), by namawiać ją do obniżki stóp w styczniu.

    Nie przyniosło to długotrwałego efektu i po jednogroszowym osłabieniu złoty ponownie się umocnił.

    "Stawiam 6 do 4, że poziom 3,8 zostanie przełamany. Nie widać większych zagrożeń chociaż pewną rolę może ogrywać polityka" - dodał Krzemiński.

    "Z jednej strony mamy dobre nastroje na rynkach wschodzących i bazowych, ale z drugiej strony targi o budżet mogą spowodować korektę" - powiedział analityk Pekao SA Tomasz Zdyb.

    W sobotę, 14 stycznia, Sejm ma głosować nad projektem ustawy budżetowej na przyszły rok. Mniejszościowy rząd PiS stara się pozyskać poparcie dla budżetu od LPR i Samoobrony. Te jednak żądają uchwalenie wielu prospołecznych i kosztownych poprawek.

    Piątek przyniósł konsolidację na rynku papierów dłużnych.

    Dochodowość dwuletnich papierów wynosiła w piątek 4,48 proc. w porównaniu do 4,49 proc. rano i wobec 4,51 proc. w czwartek na zamknięciu, pięcioletnich 4,83 proc. wobec 4,85 proc. i wobec 4,84 proc., a dziesięcioletnich 5,02 proc. względem 5,03 proc. i wobec 5,03 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane