Analityk Pekao SA: dane o PKB wywołują mieszane uczucia

PAP
opublikowano: 31-08-2017, 15:14
aktualizacja: 31-08-2017, 15:15

Głównym motorem wzrostu pozostało spożycie gospodarstw domowych, natomiast kolejny raz rozczarowały wyniki inwestycji, tak czwartkowe dane GUS ocenił starszy ekonomista Pekao SA Adam Antoniak.

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rok do roku w I kwartale - potwierdził swoje wcześniejsze szacunki GUS.

Prezes GUS Dominik Rozkrut zwrócił uwagę na "bardzo istotny" wzrost popytu krajowego o 5,6 proc. Ocenił, że 0,8-proc. wzrost popytu inwestycyjnego w II kwartale br. jest przełamaniem dotychczasowej tendencji obserwowanej w poprzednich kwartałach i jego zdaniem można powiedzieć, że "inwestycje drgnęły". Szef GUS zaznaczył też, że biorąc pod uwagę dane o PKB wyrównane sezonowo, Polska pod względem wzrostu PKB jest na czwartym miejscu w UE za Rumunią, Łotwą i Czechami.

Zdaniem Antoniaka dane o wzroście PKB w II kw. 2017 r. wywołują mieszane uczucia. Z jednej strony cieszy wysokie tempo wzrostu gospodarczego, z drugiej struktura wzrostu PKB wskazuje, że jego podstawy są słabe - ocenił.

Ekonomista uważa, że "wyczekiwane odbicie w inwestycjach wciąż jest jeszcze przed nami". "Pozytywny wpływ wyższych transferów socjalnych na dynamikę konsumpcji będzie malał, a pozytywny wpływ zmiany stanu zapasów na wzrost PKB nie będzie trwał wiecznie" - wskazał.

Ekspert podkreślił, że "z punktu widzenia trwałości wzrostu PKB pożądana jest zmiana struktury wzrostu PKB w kierunku większej roli inwestycji".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu