Analityka zmienia transport

opublikowano: 01-11-2017, 22:00

Branża transportowa działa w wyjątkowo konkurencyjnym środowisku.

KOMENTARZ

MAGDALENA REMPUSZEWSKA konsultant biznesowy SAS Polska

Z jednej strony obowiązuje w niej niezwykle krótki czas dostawy, a z drugiej — firmy przewozowe podlegają restrykcyjnym przepisom wpływającym na godziny i koszty pracy kierowców. Szansą na zwiększenie konkurencyjności i ekspansję na rynkach międzynarodowych jest wykorzystanie internetu rzeczy (Internet of Things — IoT) i systemów analitycznych pozwalających na przetwarzanie danych zebranych przez inteligentne urządzenia.

Firmy transportowe muszą nieustannie szukać oszczędności przez optymalizację procesów wewnętrznych i usprawnienie obsługi klientów. Z pomocą przychodzą rozwiązania z zakresu IoT, na który składają się: sieć połączo nych urządzeń, które pozwalają na aktywne gromadzenie i przesyłanie danych, oraz zaawansowane narzędzia analityczne, które umożliwiają uwolnienie znajdującej się w nich wiedzy.

Przykładem firmy wykorzystującej potencjał internetu rzeczy w codziennej pracy jest GE Transportation,

amerykański producent sprzętu dla branży kolejowej, morskiej, górniczej i energetycznej. Lokomotywy GE Transportation mają czujniki umożliwiające zbieranie danych dotyczących m.in. zużycia paliwa. Oprogramowanie pozwala na przetwarzanie tych informacji w czasie rzeczywistym i utrzymanie wydajności lokomotyw na najwyższym poziomie. Umożliwia to optymalizację kosztów i ograniczenie przestojów czy opóźnień.

Wykorzystanie potencjału internetu rzeczy w transporcie jest możliwe dzięki wsparciu platform analitycznych.

Potwierdza to przykład departamentu transportu publicznego stanu Karolina Północna w USA, w którym prognozy kosztów i przychodów pozwalają znaleźć pieniądze na kolejne inwestycje. Dzięki analizie danych w ciągu dwóch lat organizacja chce uzyskać 267 mln dolarów na projekty budowlane.

Szukanie oszczędności lub dodatkowych pieniędzy należy zacząć od eliminacji błędów. Jeżeli rozbieżność wynosząca 1 proc. może oznaczać 15-20 mln dolarów strat, to prognozy budżetowe powinny być prowadzone jak najdokładniej. Zadaniem naszego wdrożenia w departamencie transportu publicznego w Karolinie Północnej była analiza aż 1,3 tys. projektów. Poza tym system analizuje dane dotyczące awarii i czynników przyczyniających się do ich występowania, co pozwoliło znaleźć środki zaradcze. Gromadzi też i analizuje informacje o autostradach, ruchu towarowym na mostach i drogach i przetwarza je w czasie rzeczywistym, umożliwiając podejmowanie racjonalnych decyzji dotyczących mobilności i przekierowania na inne trasy w razie powstania zatorów.

Według szacunków Cisco Systems, do 2020 r. do sieci będzie podłączonych 50 mld urządzeń IoT. Potencjału tej technologii nie należy więc ignorować, szczególnie w branży transportowej, gdzie optymalizacja czasu pracy i kosztów jest niezwykle istotna, a opóźnienia dostawy towarów wiążą się z dotkliwymi karami.

Firmy transportowe muszą zrobić wszystko, aby zapewnić maksymalną terminowość dostaw. Jest to trudniejsze, gdy przedsiębiorstwo nie wykorzystuje systemów analitycznych pozwalających m.in. planować czas pracy kierowców czy zarządzać magazynami. W erze internetu rzeczy dane są paliwem, a analityka silnikiem napędzającym branżę transportową. [MIB] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu