Analiza: w lutym wciąż dobra koniunktura w mieszkaniówce

  • PAP
opublikowano: 19-03-2021, 13:59

Po rekordowym styczniu, w lutym koniunktura w mieszkaniówce jest wciąż dobra - oceniła firma HRE Investments. Analitycy wskazali m.in. na liczbę mieszkań, które deweloperzy oddali do użytku - o 6,1 proc. wyższą niż rok temu; to najlepszy lutowy wynik w historii.

Marek Wiśniewski

HRE Investments w piątkowej informacji zwróciło uwagę, że po rekordowym styczniu, w lutym "dokonania deweloperów były trochę słabsze", ale wciąż są "jednymi z najlepszych w historii, co świadczy o dobrej koniunkturze w mieszkaniówce". "Dużo wydawanych pozwoleń sugeruje też spore apetyty na bieżący rok" - czytamy.

Jak wskazał główny analityk HRE Investments Bartosz Turek odnosząc się do danych GUS, w samym tylko lutym liczba mieszkań, które deweloperzy oddali do użytkowania, wyniosła 9,5 tys. Zaznaczył, że to o 6,1 proc. lepiej niż przed rokiem. "To nie tylko dobry wynik, ale jest to najlepszy lutowy wynik w historii" - ocenił.

Ekspert wyjaśnił, że luty to z reguły nie jest miesiąc, w którym deweloperzy oddają dużo mieszkań do użytku. Wiele firm stara się jak najwięcej budów zakończyć i rozliczyć w grudniu, wraz z końcem roku. "Komu się ta sztuka nie uda, stara się chociaż oddać mieszkania do użytkowania najpóźniej w styczniu" - zauważył. Odreagowaniem tego jest przeważnie mniejsza liczba kończonych inwestycji w kolejnych miesiącach, czego skutki widzimy na przykład w lutym - dodał.

Odnosząc się do danych dot. rozpoczętych budów wskazał, że w lutym było ich 9,9 tys., czyli o 6,9 proc. mniej niż w drugim miesiącu 2020 r. "Choć huraoptymizmu zabrakło, to wciąż mamy bardzo solidne dane" - ocenił. Według Turka najświeższa liczba rozpoczętych przez deweloperów mieszkań jest trzecim najlepszym lutowym wynikiem w historii. "Gdyby sumować dane za styczeń i luty, to okaże się, że firmy zaczęły budować 22,3 tys. mieszkań, i byłby to najlepszy wynik za dwa pierwsze miesiące roku" - dodał.

W analizie podkreślono też wyraźny wzrost w lutym liczby wydawanych deweloperom pozwoleń na budowę. "Takich decyzji było ponad 18,1 tys. Jest to wynik o ponad połowę lepszy niż przed rokiem, ale też jest to w ogóle drugi najlepszy wynik w historii" - zaznaczono. Lepszy był tylko za grudzień 2020 r.

Turek zwrócił uwagę, że od dwóch miesięcy rośnie w ujęciu rok do roku liczba wydawanych pozwoleń na budowę, ale spadała liczba rozpoczynanych budów. Według niego dopiero kolejne miesiące pokażą, czy oznacza to, że Polacy – w obliczu realnej perspektywy wychodzenia z epidemicznych obostrzeń – zrezygnują z wyprowadzki z dużych miast.

"Równie dobrze może się jednak jeszcze okazać, że mniejsza liczba rozpoczynanych budów wynika z bardziej prozaicznego problemu – np. oczekiwania na wolne ekipy budowlane" - podsumował.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane