Analiza wróży wzrosty

Marek Rogalski
opublikowano: 02-05-2008, 00:00

Brak sesji giełdowej za sprawą długiego weekendu może stać się dobrym pretekstem do krytycznego spojrzenia na perspektywy naszego parkietu na najbliższe kilka tygodni. Zwłaszcza że mamy szanse wyrwać się z męczącego marazmu, który zdominował przebieg notowań w ostatnich dniach.

Lepsze od prognozowanych dane o wzroście gospodarczym w Stanach Zjednoczonych dają powody do optymizmu. Nie sprawdziły się prognozy mówiące o początku recesji — dynamika PKB w I kwartale wyniosła 0,6 proc., czyli tyle samo, ile w końcówce ubiegłego roku. Tym samym Wall Street ma szanse kontynuować trend wzrostowy rozpoczęty jeszcze w połowie marca. Tak, to nie pomyłka. Warto, aby nasi pogrążeni w zniechęceniu i marazmie inwestorzy zaczęli zwracać na to uwagę. Czy zatem maj rozpocznie się na naszej giełdzie od wyraźnych wzrostów? Analiza techniczna sugeruje, że w niedługim czasie będziemy zmagać się z poziomem 3030 pkt na WIG20, a w kilka tygodni indeks ma szanse wzrosnąć do 3250 pkt. Tym samym dość szybko będziemy nadrabiać zaległości. Pomogą w tym dobre wyniki naszych spółek, które w przeciwieństwie do zagranicznych odpowiedników będą mogły pochwalić się przyzwoitym tempem wzrostu zysków.

Na półkę można odłożyć obawy dotyczące poważniejszego spowolnienia polskiej czy europejskiej gospodarki. Nie stanie się to zbyt prędko, będzie to dobry temat do jesiennych rozważań. Mylą się jednak ci, którzy liczą, że majowe zwyżki będą początkiem kilkumiesięcznej fali hossy. Warto będzie wykorzystać je do zmian w strukturze naszych portfeli na rzecz takich inwestycji, które pozwolą nam osiągać zyski nawet podczas gospodarczej dekoniunktury. Takie nie istnieją? Warto rozejrzeć się dokładniej wokół siebie. I przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Wszak to nasze pieniądze, a nie naszych doradców.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu