Analiza wskazuje na spadki

Robert Kurowski
opublikowano: 17-09-2001, 00:00

Analiza wskazuje na spadki

W minionym tygodniu krajowy rynek akcji dwukrotnie otarł się o poziom minimum trendu spadkowego przy 1062-1074 punktów. Jest to obecnie bariera wytyczająca w perspektywie dwóch miesięcy dolny zakres wahań indeksu. Górny pułap, przy blisko 1200 punktach dotychczas był sygnałem do zakończenia kupna i powrotu rynku akcji do tendencji horyzontalnej. Ostatnia sesja tygodnia przebiegała pod znakiem spadków, czego impulsem były wydarzenia na giełdach europejskich. Indeksy GPW w równym stopniu uczestniczyły w przecenie, co giełdy we Frankfurcie, Amsterdamie czy Helsinkach. W związku z tym, po dość słabej korekcie wzrostowej dzień wcześniej, WIG 20 osiągnął tygodniową wartość minimalną.

Niestety sytuacja techniczna zaczyna być coraz bardziej dramatyczna, właściwie wszystkie wskaźniki dają sygnał odwrotu od akcji. Oscylatory nie osiągnąwszy jeszcze poziomu wyprzedania sugerują, że zasięg zniżki może być jeszcze dość znaczny.

Ponadto, przy tak ogromnym jak obecnie negatywnym wpływie czynników zewnętrznych, mamy do czynienia ze wstępnymi deklaracjami ekipy prawdopodobnie przejmującej władzę. Spodziewane podwyższenie podatków i wzrost cen towarów importowanych nie są czynnikiem stabilizującym rynek.

Piątkowa przecena sektora lotniczego na giełdach zagranicznych powoli zaczyna przypominać lawinę, bowiem to kolejna branża po firmach ubezpieczeniowych, która w znacznym stopniu narażona jest na straty po wtorkowym zamachu. Tym samym inwestorzy podejmują decyzje o zamykaniu pozycji, bowiem w obecnej sytuacji najważniejsze jest zachowanie posiadanego kapitału. Oczekując na otwarcie giełd w USA wycofywane były środki ze wszystkich rynków akcji, niestety, w znacznym stopniu odbija się to na GPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analiza wskazuje na spadki