Analizy Online: Fundusze inwestycyjne pozyskały w czerwcu 1,6 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-07-2005, 13:55

1,6 mld zł pozyskały polskie fundusze inwestycyjne przed wakacjami, w czerwcu. To dwa razy więcej niż w maju. Łącznie od początku roku do funduszy wpłynęło 5,6 mld zł, czyli prawie sześć razy więcej niż przed rokiem - podały w czwartek Analizy Online.

1,6 mld zł pozyskały polskie fundusze inwestycyjne przed wakacjami, w czerwcu. To dwa razy więcej niż w maju. Łącznie od początku roku do funduszy wpłynęło 5,6 mld zł, czyli prawie sześć razy więcej niż przed rokiem - podały w czwartek Analizy Online.

"Fundusze inwestycyjne podbijają serca i portfele Polaków - taki skrajnie optymistyczny obraz wyłania się z danych o czerwcowym napływie środków" - napisali autorzy analizy.

W drugim kwartale 2005 do funduszy wpłynęło 3,1 mld zł i był od lepszy od pierwszego kwartału.

Liderem rynku, podobnie jak dwa lata temu, pozostają fundusze inwestujące w obligacje i instrumenty rynku pieniężnego. W przypadku funduszy z grupy polskich papierów dłużnych, przewaga wpłat nad umorzeniami wyniosła w czerwcu 667 mln zł, a w całym pierwszym półroczu - 2,8 mld zł. Oznacza to, że co druga złotówka inwestowana w 2005 r. w tytuły uczestnictwa funduszy inwestycyjnych trafiała do funduszy obligacyjnych.

Analizy Online zwracają uwagę, że popularność funduszy papierów dłużnych jest skutkiem coraz niższej konkurencyjności oferty bankowej, w ramach której średnie oprocentowanie rocznej lokaty wynosi 3,7 proc. w skali roku. Tymczasem fundusze polskich papierów dłużnych pozwoliły zarobić w ciągu ostatnich sześciu miesięcy średnio 5,6 proc., a najlepsi wypracowali zyski przekraczające 8 proc. w pół roku.

Podobnie, choć z reguły w odniesieniu do innego rodzaju inwestora (klient instytucjonalny), wygląda sytuacja w funduszach pieniężnych i gotówkowych (grupa RPP). W ich przypadku przewaga nabyć nad umorzeniami wyniosła 900 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2004 r. było to 287 mln zł. W pierwszej połowie roku zyski najlepszych funduszy z tej grupy przekraczały 3,1 proc.

Fundusze stabilnego wzrostu, a więc z niewielkim udziałem akcji, zajęły w pierwszej połowie 2005 r. drugie miejsce pod względem salda wpłat i umorzeń (1 mld zł).

"Coraz częściej po nasze pieniądze zaczynają sięgać również fundusze, których polityka inwestycyjna jest na tyle specyficzna, że nie dają się one zakwalifikować do żadnej z istniejących grup" - czytamy w analizie. Różne fundusze tego typu, z np. gwarancją ochrony kapitału, przez pierwsze półrocze pozyskały 870 mln zł.

Spośród 19 TFI, prowadzących działalność na rynku w pierwszej połowie roku, zaledwie trzy zanotowały odpływ środków ze swoich funduszy. Przy czym w dwóch z nich przewaga umorzeń nad wpłatami miała raczej symboliczny charakter. Najwięcej środków pozyskały fundusze TFI Pioneer Pekao, zagospodarowując niemal co drugą złotówkę wpłacaną do krajowych powierników. Kolejne miejsca zajęły fundusze Arka należące do TFI BZ WBK AIB oraz CitiFundusze, zarządzane przez TFI Banku Handlowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analizy Online: Fundusze inwestycyjne pozyskały w czerwcu 1,6 mld zł