Analizy Online: Listopadowe rekordy w inwestycjach funduszy inwestycyjnych na rynku akcji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-12-2005, 19:02

Wartość papierów udziałowych w portfelach funduszy inwestycyjnych wzrosła w listopadzie do rekordowego poziomu 13,4 mld zł i była wyższa w stosunku do października o ponad 2 mld zł - poinformowały w piątek Analizy Online.

Wartość papierów udziałowych w portfelach funduszy inwestycyjnych wzrosła w listopadzie do rekordowego poziomu 13,4 mld zł i była wyższa w stosunku do października o ponad 2 mld zł - poinformowały w piątek Analizy Online.

Jest to największa miesięczna dynamika funduszy inwestycyjnych (+17,5 proc.), odnotowana przez Analizy Online od sierpnia 2003 r.

Największym graczem na krajowym rynku akcji pozostają fundusze mieszane (grupa MIP), które kontrolują papiery o wartości 4,9 mld zł (36,5 proc. łącznego stanu posiadania funduszy inwestycyjnych). Niewiele mniejszy jest stan posiadania funduszy akcyjnych (grupa AKP), zarządzających akcjami o wartości 4,5 mld zł oraz funduszy stabilnego wzrostu (grupa SWP), o wartości portfela 3,9 mld zł.

Jak twierdzą analitycy, spodziewany w grudniu wysoki napływ środków do funduszy mieszanych nie powinien mieć wpływu na zmianę najwyższej dynamiki funduszy stabilnego wzrostu.

Biorąc pod uwagę wartość akcji kontrolowanych przez fundusze poszczególnych towarzystw, największymi graczami z tego segmentu instytucji finansowych są: TFI Pioneer Pekao, BZ WBK AIB oraz ING kontrolujące akcje o wartości 7,8 mld zł. Analitycy dodają, że są to jedyne towarzystwa, których stan posiadania papierów w portfelach wszystkich funduszy przekroczył barierę 1 mld zł.

Eksperci podają, że TFI w listopadzie przeznaczyły na zarządzanie funduszami inwestycyjnymi ponad 1,1 mld zł, tj. najwięcej w historii.

Jak wynika z raportu, od maja systematycznie rośnie znaczenie funduszy inwestycyjnych jako graczy na rodzimym rynku akcji. Jest to konsekwencją powiększania się stanu posiadania akcji spółek notowanych na WGPW, ze względu na znaczny napływ  nowych środków od klientów. W tym czasie udział funduszy w kapitalizacji GPW wzrósł z 2,67 proc. do 3,25 proc., mimo że wartość rynkowa spółek notowanych w Warszawie wzrosła w tym czasie aż o 22 proc.

Spółka Analizy Online jest firmą analityczną, monitorującą rynek polskich i zagranicznych instytucji zbiorowego lokowania środków: funduszy inwestycyjnych, emerytalnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analizy Online: Listopadowe rekordy w inwestycjach funduszy inwestycyjnych na rynku akcji