Analizy Online: w lutym wartość aktywów OFE wzrosła o ponad 3,26 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-03-2005, 13:54

W lutym wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosła łącznie o 3,26 mld zł - wynika z szacunków spółki Analizy Online, zajmującej się analizą rynków funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. To oznacza, że OFE zarządzają już aktywami przekraczającymi 66,34 mld zł.

W lutym wartość aktywów netto otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wzrosła łącznie o 3,26 mld zł - wynika z szacunków spółki Analizy Online, zajmującej się analizą rynków funduszy emerytalnych i inwestycyjnych. To oznacza, że OFE zarządzają już aktywami przekraczającymi 66,34 mld zł.

"Lutowa zmiana wartości aktywów jest drugą, co do wielkości w niemal sześcioletniej historii polskich funduszy emerytalnych" - poinformowali w raporcie przesłanym w środę PAP analitycy z Analizy Online.

Jak wyjaśniają, lutowy wzrost aktywów OFE był możliwy przede wszystkim dzięki wynikowi, jaki udało się wypracować zarządzającym funduszami emerytalnymi w ostatnim miesiącu. Według szacunków Analizy Online, po raz pierwszy w historii miesięczny wynik zarządzania przekroczył 3 mld zł.

"Było to możliwe dzięki znacznemu wzrostowi cen spółek notowanych na warszawskiej giełdzie (indeks WIG wzrósł o 8,9 proc.) oraz świetnej koniunkturze na rynku dłużnych papierów skarbowych (indeks IROS wzrósł w ciągu miesiąca o 2,56 proc.)" - podali eksperci.

Na lutowy napływ pieniędzy do OFE złożyły się także przelewy z ZUS, które wyniosły 671 mln zł - łącznie ze spłatą zaległych składek w postaci obligacji Skarbu Państwa o wartości 100,7 mln zł. Od środków przekazanych przez ZUS, Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE, które zarządzają OFE) pobrały - jak szacują Analizy Online - 46 mln zł opłaty od składek.  

Łącznie w tym roku ZUS wysłał do OFE 1,48 mld zł składek (w tym 159,3 mln zł w postaci obligacji), czyli tyle samo, co w dwóch pierwszych miesiącach ubiegłego roku.     mskr/ pwd/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane