Analizy Online: w VIII najlepsze wyniki miały fundusze inwestycyjne akcji polskich

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2005, 15:22

W sierpniu najlepsze wyniki odnotowały fundusze inwestycyjne akcji polskich. Jest ich aż sześć w pierwszej dziesiątce rankingu najlepszych wyników inwestycyjnych funduszy, opracowanym przez spółkę Analizy Online.

W sierpniu najlepsze wyniki odnotowały fundusze inwestycyjne akcji polskich. Jest ich aż sześć w pierwszej dziesiątce rankingu najlepszych wyników inwestycyjnych funduszy, opracowanym przez spółkę Analizy Online.

    Dobry wynik odnotowały także fundusze prowadzące mieszaną politykę inwestycyjną. Jednak najlepszą stopę zwrotu wypracował w ubiegłym miesiącu fundusz KB Klik Europa FIZ, należący do grupy tzw. pozostałych funduszy. Jego certyfikat inwestycyjny zyskał na wartości 5,69 proc. - poinformowały Analizy Online.

    "Sytuacja na warszawskiej giełdzie kolejny miesiąc sprzyjała inwestorom lokującym oszczędności w jednostkach funduszy akcji polskich. Średnia stopa zwrotu 23 funduszy i subfunduszy należących do tej kategorii wyniosła 2,3 proc., natomiast zyski najlepszych funduszy przekroczyły 3 proc." - czytamy w komentarzu do rankingu Analizy Online.

    W sierpniu główne indeksy warszawskiej giełdy: WIG i WIG20 wzrosły odpowiednio o 3 proc. i 3,1 proc. w porównaniu z lipcem br. Słabiej wypadł indeks średnich spółek (MIGWIG), który wzrósł o 2,4 proc.; natomiast indeks małych spółek WIRR spadł o 1,6 proc.

    Najlepszy wynik w sierpniu spośród funduszy akcji polskich osiągnęła Arka Akcji (4 proc.).

    Dobre wyniki osiągnęły także fundusze prowadzące mieszaną politykę inwestycyjną i fundusze stabilnego wzrostu. Średnia stopa wzrostu tych funduszy wyniosła w sierpniu - odpowiednio - 2 proc. i 1,22 proc.

    Nieco lepiej niż w lipcu wypadły fundusze rynku pieniężnego, których średnia stopa zwrotu w sierpniu wyniosła 0,39 proc. Także na plusie (0,77 proc.) zakończyły sierpień fundusze obligacji skarbowych.

    Autorzy komentarza podkreślają, że w związku z korektą na giełdach zagranicznych, zarówno amerykańskich, jak i europejskich, spowodowaną huraganem Katrina oraz drożejącą ropą naftową, słabsze wyniki odnotowały fundusze akcji zagranicznych. Średnia strata 7 takich funduszy w sierpniu wyniosła 1,9 proc.

    Dodatkowym negatywnym czynnikiem wpływającym na wyniki funduszy akcji i obligacji zagranicznych był rosnący w siłę złoty wobec dolara i euro. Fundusze inwestujące w papiery dłużne denominowane w dolarach straciły średnio w sierpniu 1,4 proc. i fundusze obligacji europejskich - 0,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu