Andoria odbija się od dna

Paweł Janas
opublikowano: 19-11-2002, 00:00

Po dziesięciu miesiącach tego roku nastąpiła znaczna poprawa sprzedaży samochodów dostawczych. Ostro do przodu pędzi Volkswagen, drugi bieg wrzuca też Andoria-Mot, składająca Lubliny na terenie upadłego Daewoo Motor Polska.

Październik był najlepszym w tym roku miesiącem pod względem sprzedaży samochodów dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Według danych firmy Samar, monitorującej krajowy rynek motoryzacyjny, dealerzy znaleźli w tym okresie klientów na 2053 auta — o 8,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2001 roku.

Od początku roku na rynek trafiło 16,2 tys. samochodów, już o 12,13 proc. mniej niż rok wcześniej. Nadal jednak wyhamowanie spadku sprzedaży jest mniejsze niż w przypadku samochodów osobowych, których w okresie od stycznia do października ulokowano na rynku 257,8 tys. sztuk — o 9,95 proc. mniej niż w 2001 r.

Kolejny raz widać też – co od kilku miesięcy podkreśla Wojciech Drzewiecki, szef Samaru — że gdyby nie np. kiepskie wyniki polskich spółek Daewoo czy zniknięcie z oferty Skody modelu pick up, to statystyki byłyby wręcz dodatnie. Inna sprawa, że sprzedaż produkcji krajowej w tym okresie spadła o 63, 4 proc, podczas gdy import wzrósł o 19,3 proc.

Liderem sprzedaży nadal pozostaje Volkswagen, który z wynikami na poziomie 2,5 tys. aut zanotował wzrost o 20,8 proc. Coraz lepiej idzie też m.in. firmie Ford Distribution, która wyraźnie wyszła z kryzysu sprzed kilku lat. Zwraca również uwagę przesunięcie w rankingu Andorii-Mot, produkującej auta dostawcze na terenie znajdujących się w upadłości zakładów Daewoo Motor Polska. Dzięki sprzedaży — nieco już przestarzałych, ale za to atrakcyjnych cenowo Lublinów — firma przesunęła się na dziewiąte miejsce. Tym samym wyprzedziła Opla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu