Andrzej Klesyk: Człowiek od zadań specjalnych

PB
opublikowano: 25-02-2010, 00:00

Prezes PZU ma przed sobą solidną restrukturyzację grupy, wprowadzenie jej na giełdę i ekspansję zagraniczną

Lubi wyzwania: Po tym, jak rozwiązano, nierozwiązywalny wydawałoby się, konflikt skarbu państwa z Eureko o kontrolę nad PZU, Andrzej Klesyk podjął się kolejnej mission impossible. Zaczął uzdrawianie giganta. Nowa strategia oraz łączenie bytów spółki życiowej i majątkowej było prostym zadaniem. Teraz prezes musi się zmierzyć z oporem związkowców, którzy torpedują restrukturyzację, w wyniku której pracę ma stracić 2,3 tys. z 15,5 tys. osób, a kolejne 2,9 tys. ma dostać umowę z nowym zakresem obowiązków lub miejscem pracy.

Giełdowy debiut: Ostre cięcie kosztów ma poprawić efektywność ubezpieczeniowego giganta. Dziś koszty administracyjne są o kilka punktów procentowych wyższe niż u konkurentów. A na to m.in. patrzeć będą giełdowi inwestorzy, którzy prawdopodobnie jeszcze w tym roku będą mieli okazję kupić akcje PZU. Ubezpieczyciel pisze już prospekt emisyjny i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, debiutu można się spodziewać w maju. Będzie to oferta, jakiej w Polsce jeszcze nie było.

Rekordowy rok: Inwestorzy będą kupowali akcje spółki, która ma za sobą najlepszy rok w historii. Oficjalnych danych jeszcze nie ma, ale zysk ma wynieść około 3,7 mld zł. PZU będzie najbardziej zyskowną polską instytucją finansową. Ale o kolejny rekord będzie niezwykle trudno. Większość zysku to zasługa skutecznego lokowania kapitału. A tego po wypłacie 11 mld zł dywidendy PZU ma już dużo mniej. Od lat traci udziały w rynku. Zahamowanie spadku i ekspansja zagraniczna to najważniejsze wyzwania, z jakimi przyjdzie się zmierzyć władzom spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu