Anioł biznesu doda skrzydeł Apeironowi

ABT
opublikowano: 24-06-2009, 00:00

Wrocławska firma ma potencjał naukowy i apetyt na kawałek tortu wartego 1,5 mld USD.

Wrocławska firma ma potencjał naukowy i apetyt na kawałek tortu wartego 1,5 mld USD.

Mała polska spółka Apeiron Synthesis rozpoczyna walkę o rynek wart 1,5 mld USD, który rośnie w tempie 9-10 proc. rocznie. Firma jest młoda, bo zarejestrowana w lutym, ale naukowiec Michał Bieniek — jej twórca i główny udziałowiec — ma produkt i szansę wprowadzenia go na światowe rynki jako pierwszy.

Kuszący katalizator

Jego produkt to katalizator metatezy, związek chemiczny, który może być stosowany m.in. do produkcji leków na choroby, na które dotychczas nie było lekarstwa, np. wirusowe zapalenie wątroby typu C. Prace nad takimi substancjami trwały dotychczas tylko w laboratoriach naukowych. Prowadzi je m.in. zespół profesora Karola Greli z Instytutu Chemii Organicznej PAN oraz wydziału chemii Uniwersytetu Warszawskiego.

Twórca Apeiron Synthesis, który podczas pracy naukowej w Niemczech rozwijał badania nad katalizatorami, widzi duże zapotrzebowanie na nie na światowym rynku farmaceutycznym. Postanowił więc nadać swojej działalności wymiar biznesowy.

— Obecnie żadnego patentu na powstałe wówczas formuły nie mamy. Wykupiły je firmy niemieckie i to one są ich właścicielami. Udało nam się wykupić od jednej z nich licencję, co pozwala nam produkować katalizatory i sprzedawać na całym świecie — mówi Michał Bieniek.

Know-how dla Polski

Apeiron Synthesis chce rozwinąć skrzydła dzięki 700 tys. zł z fundacji Lewiatan Business Angels. Wsparcie aniołów biznesu to nie koniec — firma się stara o kilka milionów złotych wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

— Chcemy pomagać młodym naukowcom, którzy nie mają doświadczenia w biznesie, tak by know-how, które powstanie we Wrocławiu [gdzie firma ma laboratoria — red.], mogło być już własnością polskich firm. Polskie instytucje nie mają teraz wystarczających funduszy na ochronę własności dokonań naukowych. Prawa do nich wykupują więc firmy zagraniczne — mówi Michał Bieniek.

W sierpniu na terenie parku technologicznego w stolicy Dolnego Śląska ruszą kolej- ne laboratoria Apeiron Synthesis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu