Grupa SpeedUp, fundusz kapitału zalążkowego, w ciągu dwóch lat zainwestuje w 14 innowacyjnych firm.
Grupa SpeedUp, fundusz kapitału zalążkowego, w ciągu dwóch lat zainwestuje w 14 innowacyjnych firm.
Grupa SpeedUp, fundusz kapitału zalążkowego, w ciągu dwóch lat zainwestuje w 14 innowacyjnych firm.
Grupa SpeedUp, fundusz kapitału zalążkowego, w ciągu dwóch lat zainwestuje w 14 innowacyjnych firm.
Czterech prywatnych udziałowców działających pod sztandarem funduszu SpeedUp ma obecnie w portfelu osiem spółek informatycznych. Niedawno z sukcesem wyszli z jednej inwestycji — call center Holicon. Osiągnęli 40-krotny zwrot ze sprzedaży tej spółki. Teraz szukają kolejnych perełek.
— Realizujemy wart blisko 15 mln zł projekt "Inteligentny kapitał dla biznesu IT". W jego ramach do końca 2012 r. zainwestujemy w 14 innowacyjnych spółek — deklaruje Michał Lehmann, partner zarządzający SpeedUp.
Pieniądze na ten cel pochodzą z unijnego programu POIG 3.1. Zajmuje się tym spółka SpeedUp IQubator. W grupie jest także firma inwestycyjna SpeedUp Investments, przez którą prywatne aktywa lokują jej założyciele.
Grupa inwestuje krótko- i średnioterminowo w spółki na wczesnym etapie rozwoju. Interesują ją szczególnie firmy zajmujące się rozwiązaniami mobilnymi i oprogramowaniem.
— Nasz horyzont inwestycyjny to 3-5 lat. Po trzech latach oceniamy inwestycję i decydujemy się na wyjście lub uruchomienie kolejnej rundy finansowania — wyjaśnia Michał Lehmann.
Firmy, które SpeedUp obecnie ma pod skrzydłami, to m.in. Legimi — największy polski projekt dotyczący elektronicznego papieru i e-booków, Dwiepaczki. pl — internetową firmę, zajmującą się resellingiem usług kurierskich, czy ICT Solutions — firmę zajmującą się m.in. sztuczną inteligencją i alternatywnymi metodami komunikacji z komputerem.
— Rocznie trafia do nas około 200 projektów, z których wybieramy kilka. Inkubator inwestuje w powstające projekty, a fundusz SpeedUp — w nieco bardziej dojrzałe start-upy — mówi Michał Lehmann.
Dodaje, że w ramach grupy SpeedUp powstaje także fundusz, który skoncentruje się na innowacyjnych przedsięwzięciach, które znajdują się w bardziej zaawansowanej fazie rozwoju, tzw. early stage. Będą to przedsiębiorstwa, których biznesowy model działania został pozytywnie zweryfikowany przez rynek.
— Takie firmy mają swoich klientów, przychody, ale potrzebują pieniędzy niezbędnych do dalszego rozwoju i nadania większej dynamiki. Przewidywana kwota inwestycji w pojedyncze przedsiębiorstwo to 0,5-1 mln zł — wyjaśnia Michał Lehmann.
Kwartet
SpeedUp ma czterech twórców, którzy są partnerami zarządzającymi. Są nimi Bartłomiej Gola, współtwórca kilkunastu start-upów technologicznych i wieloletni prezes Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego. Partnerem zarządzającym jest też Michał Lehmann, założyciel, współwłaściciel, prezes i dyrektor generalny agencji marketingu zintegrowanego Tequila\Polska. W tej samej firmie pracował również Arkadiusz Piechocki. Czwartym twórcą SpedUp jest Marcin Paprocki, który pełnił funkcję dyrektora finansowego Top Sofa, LI Investments czy Data Solutions.
Podpis: Katarzyna Latek