Ankieta PB: PKN Orlen to akcje dla cierpliwych

Sebastian Gawłowski
23-08-2001, 00:00

Ankieta „PB”: PKN Orlen to akcje dla cierpliwych

Kup spekulacyjnie Netię, perspektywicznie PKN Orlen, unikaj Stalexportu — to propozycje ankietowanych przez „PB” analityków na czas bessy. Obecny poziom indeksów może być już bliski dna. Czas więc na decyzje, które pozwolą zniwelować straty.

Na giełdzie bessa trwa od 18 miesięcy. Nikt nie spodziewał się, że większość notowanych na GPW akcji osiągnie obecny poziom cenowy. Jeszcze na początku roku mało kto wierzył w spadek indeksu największych spó- łek — WIG 20 — do poziomu nieco ponad 1000 punktów. Na początku roku wartość tego indeksu była bliska 1800 pkt.

Mimo że trudna sytuacja na rynku wystawi jeszcze nerwy graczy na ciężkie próby, warto już zastanowić się, czym wypełnić portfel inwestycyjny przed długo oczekiwaną falą wzrostową. Obserwatorzy rynku przyznają, że giełda znajduje się w przełomowym momencie. Koniec drastycznej przeceny jest coraz bliżej.

Dla ryzykantów

Zdecydowanym faworytem specjalistów do spekulacyjnego kupna jest Netia. Ponad 36 proc. ankietowanych wymieniło tę spółkę jako okazję do szybkiego zarobku. Przez ponad rok pobytu na warszawskiej giełdzie wartość akcji telekomu stopniała o ponad 90 proc. Ogromna skala przeceny pozostawia dużo miejsca do znaczącego odbicia.

Impulsem, który ma sprawić, że cena rynkowa Netii, upatrywanej jako kandydata na bankruta, może znacząco wzrosnąć, jest zapewnienie dalszego finansowania przez inwestora strategicznego — szwedzką Telię oraz partnerów finansowych spółki. Analitycy nie precyzują potencjału wzrostu. Jednak, ich zdaniem, może to być nawet kilkadziesiąt procent. Specjaliści zaznaczają również, że mimo obecnych kłopotów, branża, w której działa Netia, nadal jest atrakcyjna.

Wśród papierów spółek, które mogą zapewnić szybki zysk, wymienione zostały również MCI oraz Lentex. Analitycy uważają, że nie ma zagrożenia, by Tomasz Czechowicz, prezes i faktyczny właściciel MCI, pozbywał się swoich akcji. Walory funduszu poddane zostały ogromnej przecenie i obecna wartość akcji może być bazą pod ewentualne wzrosty. Z kolei Lentexowi pomóc może osłabienie krajowej waluty oraz konsekwentne plany odbudowy pozycji na rynkach wschodnich. Analitycy przyznają jednak, że atrakcyjność inwestycji zmniejsza symboliczna płynność walorów Lentexu. Na jednej sesji właściciela zmienia średnio niewiele ponad tysiąc akcji spółki.

Lepiej od lokaty

Najlepiej ocenianą spółką w kategorii kup długoterminowo, według analityków, jest PKN Orlen. Z wymienionych spółek, które cieszą się największym zaufaniem specjalistów, za naftowym koncernem opowiedziało się 20 proc. ankietowanych. Według ankietowanych, PKN ma dobre perspektywy rozwoju, cena jego akcji powinna więc rosnąć. Przyczynia się do tego konsolidacja rafinerii w na- szym regionie. Analitycy nie wykluczają, że jeśli w Europie Środkowej powstanie koncern na bazie PKN Orlen, MOL i OMV, to za jakieś 5 lat możliwe jest jego przejęcie przez któregoś ze światowych gigantów naftowych.

W tej kategorii spółek, które mogą dać satysfakcjonującą stopę zwrotu w długim terminie, padło najwięcej rekomendacji. W branży informatycznej analitycy stawiają na sprawdzone firmy: Prokom (12 proc.) oraz Computerland. Specjaliści wymienili oczywiście najcięższe spółki GPW, czyli TP SA i KGHM (w uzasadnieniu podano, że aktualna wycena rynkowa jest niższa od wartości posiadanego pakietu Polkomtela!) oraz banki z Pekao na czele. Nie zapomniano jednak o solidnych średniakach reprezentowanych przez Jelfę, Farmacol oraz spółki cukiernicze. Co ciekawe, mimo zapaści na rynku budowlanym, analitycy dobrze oceniają perspektywy rozwoju Budimeksu i Polnordu.

Do zapomnienia

Najmniejszym zaufaniem analityków cieszą się walory Stal- exportu. Aż 40 proc. ankietowanych zaleca unikanie akcji katowickiej spółki. Ocena działalności Stalexportu jest jednoznacznie negatywna. Zdaniem analityków, szanse na uzdrowienie sytuacji w spółce są niewielkie nawet po układzie z wierzycielami, a im samym trudno będzie odzyskać pożyczone środki. Stalexport utracił bezpowrotnie zaufanie inwestorów, nie wypłacając dywidendy po sprzedaży pakietu Polkomtela. Do inwestycji w akcje dystrybutora stali zniechęcają chroniczne problemy operacyjne.

Skrajne opinie

Analitycy różnią się w swoich opiniach. Tak jest w przypadku Netii, która wymieniona została zarówno jako papier spekulacyjny, jak i walor, którego należy unikać. Specjaliści wskazują na związane z tym papierem ryzyko inwestycyjne oraz zagrożoną płynność Netii. Skrajne opinie dotyczą również m.in. Elektrimu, który pojawił się we wszystkich trzech kategoriach.

Wyniki ankiety są jedynie wstępem do własnej analizy rynku akcji. Żadne wskaźniki, rekomendacje czy opinie nie mogą zwolnić od odpowiedzialności inwestora za podejmowane decyzje. Warto jednak rozważyć typy analityków, szykując się do zmiany trendu na warszawskiej giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ankieta PB: PKN Orlen to akcje dla cierpliwych