Annan: ONZ zapewni najbiedniejszym dostęp do leków w razie pandemii ptasiej grypy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-10-2005, 20:22

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zapowiedział w czwartek, że Narody Zjednoczone zapewnią krajom najbiedniejszym dostęp do odpowiednich leków i szczepionek w razie pandemii ptasiej grypy. Zaznaczył, że nie staną temu na przeszkodzie prawa własności intelektualnej do leków.

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zapowiedział w czwartek, że Narody Zjednoczone zapewnią krajom najbiedniejszym dostęp do odpowiednich leków i szczepionek w razie pandemii ptasiej grypy. Zaznaczył, że nie staną temu na przeszkodzie prawa własności intelektualnej do leków.

    "Stawiamy sprawę jasno: poczynimy odpowiednie kroki, aby mieć pewność, że dostęp do odpowiednich leków i szczepionek otrzymają zarówno biedni, jak i bogaci" - powiedział Annan, zaznaczając, że prawa własności intelektualnej nie mogą stanąć na przeszkodzie w zapewnianiu biednym dostępu do leków przeciw ptasiej grypie.

    Po czwartkowym spotkaniu w siedzibie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na którym omawiano strategie obrony przed ptasią grypą, szef ONZ wezwał kraje najbogatsze i koncerny farmaceutyczne do pomocy krajom najbiedniejszym w przygotowaniach do obrony przed pandemią tej choroby.

    "Niektóre kraje są nieprzygotowane do obrony przed epidemią ptasiej grypy. Musimy ustalić, które kraje potrzebują pomocy i tej pomocy im udzielić" - powiedział Annan.

    Przepisy patentowe dają wynalazcy leku wyłączne prawo do jego produkcji i sprzedaży przez wiele lat. Jednak dzięki zabiegom Światowej Organizacji Handlu (WTO), w pewnych okolicznościach poszczególne kraje mogą uzyskać zgodę na produkcję i sprzedaż znacznie tańszych, a równie skutecznych leków odtwórczych.

    Ptasia grypa, która wybuchła w Azji Południowo-Wschodniej pod koniec 2003 r., pochłonęła dotychczas ponad 60 ofiar wśród ludzi. Eksperci wyrażają obawy, że ptaki wędrowne mogą przenieść wirusa na Bliski Wschód, do Europy i Afryki Północnej. WHO ostrzega przed pandemią tej choroby i szacuje, że może ona zabić nawet miliony osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane