ANR przeznaczy 98 mln zł na pomoc dla dzierżawców

(Marek Druś)
opublikowano: 23-11-2006, 15:59

O 98 mln zł zmniejszą się tegoroczne wpływy Agencji Nieruchomości Rolnych, która udzieliła pomocy dzierżawcom dotkniętym przez klęski żywiołowe - poinformowała w czwartek PAP Grażyna Kapelko z ANR.

O 98 mln zł zmniejszą się tegoroczne wpływy Agencji Nieruchomości Rolnych, która udzieliła pomocy dzierżawcom dotkniętym przez klęski żywiołowe - poinformowała w czwartek PAP Grażyna Kapelko z ANR.

ANR szacuje, że na skutek tegorocznej suszy i powodzi zmniejszą się wpływy z płatności przypadające w II półroczu 2006 r. Jest to efekt odroczenia zapłaty czynszów dzierżawnych na łączną kwotę 52 mln zł; rozłożenia na raty czynszów na kwotę 9,5 mln zł oraz obniżenia czynszów na kwotę 36,5 mln zł.

"Agencji zależy na tym, aby wszyscy dzierżawcy, których dotknęły skutki tegorocznej suszy, poprawili swoją sytuację ekonomiczną. Tylko wtedy będą mogli w przyszłości płacić regularnie czynsz dzierżawny w pełnej wysokości, z korzyścią dla Skarbu Państwa" - powiedziała Kapelko.

Wyjaśniła, że Agencja może obniżyć czynsz dzierżawny od gruntów, jeżeli wskutek niesprzyjających warunków pogodowych plony na powierzchni co najmniej 5áproc. dzierżawionej nieruchomości obniżyły się o więcej niż 15áproc.

W odniesieniu do produkcji zwierzęcej, czynsz od budynków gospodarczych jest obniżany, gdy straty w inwentarzu produkcyjnym przekroczą 5áproc.

Kapelko podkreśliła, że w związku z tegoroczną suszą zasady pomocy dla dzierżawców zostały złagodzone. Zmieniony został wskaźnik, od którego stosowana jest ulga - z 15 proc. spadku plonów do 10 proc.

Dodatkowo dyrektorzy oddziałów terenowych Agencji upoważnieni zostali do proporcjonalnego umorzenia czynszu dzierżawnego za budynki produkcyjne, w których w bieżącym roku prowadzona jest produkcja zwierzęca.

Do połowy listopada do ANR wpłynęło 7á236 wniosków od dzierżawców - dotyczą one powierzchni ponad 930 tys. ha, tj. 47 proc. ogólnej powierzchni gruntów w dzierżawie.

Kapelko poinformowała, że dotychczas rozpatrzono ponad 1500 wniosków, w tym pozytywnie prawie 1300, dot. ok. 146 tys. ha. Zastosowana dotychczas ulga za 2006 r. wynosi 9,4 mln zł (5,3 mln zł za I półrocze, 4,1 mln zł za II półrocze).

Wysokość czynszów dzierżawnych jest uzależniona m.in. od jakości gruntów i czynników koniunkturalnych. Przeciętny czynsz za grunty rolne dla wszystkich trwających umów dzierżawy na koniec 2005 r. wyniósł równowartość 2,35 dt (kwintala - 100 kg) pszenicy z ha rocznie. Według wstępnych danych GUS, średnia krajowa cena skupu pszenicy w I półroczu 2006 r. wyniosła 39,56 zł za 1 dt.

Skutki tegorocznej suszy będą miały również wpływ na płatności przypadające w I półroczu 2007 r. W sumie ulgi wyniosą 57,4 mln zł.

W 2005 r. ulgi udzielone dzierżawcom wyniosły 54,1 mln zł.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ANR przeznaczy 98 mln zł na pomoc dla dzierżawców