Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu

  • DI
opublikowano: 16-01-2019, 22:00

Antarktyda traci rocznie sześć razy więcej lodu niż na początku lat 80. — wynika z badania opublikowanego w „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).

Glacjolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine, Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA i Uniwersytetu w Utrechcie (Holandia), analizowali zmiany w pokrywie lodowej w 18 regionach Antarktydy w latach 1979-2017. Wykorzystali do tego zdjęcia lotnicze, dane satelitarne oraz modele klimatu. Z ich obliczeń wynika, że w latach 1979-90 z Antarktydy znikało średnio 40 gigaton (40 mld ton) lodu rocznie, a w latach 2009-17 już 252 gigaton. W ciągu tych 40 lat znikające lody Antarktydy podniosły globalny poziom mórz o około 14 mm.

— To tylko wierzchołek góry lodowej. Wraz z topnieniem antarktycznej pokrywy lodowej poziom morza w nadchodzących stuleciach wzrośnie o wiele metrów — mówi prof. Eric Rignot z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Jednym z kluczowych ustaleń jest wkład Antarktydy Wschodniej w całkowitą utratę lodu w ostatnich dekadach — położona tam Ziemia Wilkesa zawsze była obszarem znaczącego topnienia, nawet już w latach 80. ubiegłego stulecia.

— Ten region jest prawdopodobnie bardziej podatny na zmiany klimatu, niż zakładano. Jest to ważna informacja, bo zawiera on więcej lodu niż Antarktyda Zachodnia i Półwysep Antarktyczny łącznie — mówi prof. Eric Rignot.

Najwięcej lodu tracą obszary mające styczność z ciepłymi wodami oceanu.

— Ocieplenie klimatu i zmniejszenie ilości ozonu sprawiają, że oceany stają się tu coraz cieplejsze, więc nadal będą przyczyniały się do podnoszenia poziomu mórz — podsumowuje szef badań.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy