Antoniak: motorem napędowym wzrostu PKB pozostawało spożycie gospodarstw domowych

  • PAP
opublikowano: 30-11-2018, 13:10

Motorem napędowym wzrostu PKB pozostawało spożycie gospodarstw domowych, które nadal rosło dynamicznie w warunkach zwiększającego się zatrudnienia, wzrostów płac i niskiej inflacji, ocenia ekonomista Adam Antoniak z banku Pekao w komentarzu do piątkowych danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,1 proc. rdr w II kwartale. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w III kwartale rdr PKB wzrósł o 5,1 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w III kwartale wzrosły o 9,9 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,5 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 6,2 proc. rdr.

"Po korekcie o wpływ czynników sezonowych wzrost PKB przyspieszył do 1,7 proc. kw/kw z 1,1 proc. kw/kw w poprzednim kwartale. W III kwartale 2018 r. wzrost gospodarczy opierał się przede wszystkim na popycie krajowym, który zwiększył się o 6,2 proc. r/r, wobec wzrostu o 4,4 proc. r/r w II kwartale 2018. W dalszym ciągu motorem napędowym wzrostu PKB pozostawało spożycie gospodarstw domowych, które nadal rosło dynamicznie w warunkach zwiększającego się zatrudnienia, wzrostów płac i niskiej inflacji" - przekazał Antoniak w komunikacie przesłanym PAP.

Zaznaczył, że wzrost spożycia prywatnego o 4,5 proc. r/r był najniższy od I kwartału 2017 r.

"Ubiegły kwartał stał także pod znakiem dynamicznego wzrostu inwestycji, które w ujęciu rocznym rosły w blisko dwucyfrowym tempie (9,9 proc. r/r). Biorąc pod uwagę fakt, że nakłady na środki trwałe firm zatrudniających 50 osób i więcej rosły w III kwartale 2018 r. w podobnym tempie jak w II kwartale 2018, nie można wykluczyć, że za wysoką dynamiką inwestycji w ubiegłym kwartale stały przede wszystkim wydatki publiczne, związane m.in. z finalizacją lokalnych projektów inwestycyjnych przed wyborami samorządowymi" - czytamy.

Ekonomista podkreślił, że wymiana handlowa z zagranicą obniżyła roczne tempo wzrostu PKB w III kwartale 2018 o 0,9 pkt. proc. Tempo wzrostu eksportu obniżyło się do 4,9 proc. r/r z 7,6 proc. r/r w II kwartale 2018 r., a wzrost importu zwiększył się do 6,9 proc. r/r z 6,5 proc. r/r. Jego zdaniem, niższa dynamika eksportu mogła być związana z sygnałami wyhamowywania koniunktury w Niemczech, czyli na głównym polskim rynku eksportowym. Jednocześnie dynamicznemu wzrostowi importu sprzyjał m.in. wysoki poziom aktywności inwestycyjnej.

Według Antoniaka dostępne dotychczas dane wskazują, że w całym 2018 r. będzie zbliżony do 5 proc.

"Oczekujemy, że kolejne kwartały przyniosą dalszą normalizację tempa wzrostu spożycia gospodarstw domowych, po okresie wyjątkowo wysokiego wzrostu. Prognozujemy, że tempo wzrostu dochodów z pracy będzie w 2019 r. niższe (wyhamowanie tempa wzrostu zatrudnienia, nieco wolniejszy wzrost płac), a realną siłę nabywczą gospodarstw domowych może dodatkowo ograniczyć wyższy niż w bieżącym roku poziom inflacji. Jako że szczyt obecnego cyklu gospodarka europejska ma już prawdopodobnie za sobą i otoczenie zewnętrzne będzie mniej korzystne, trudno liczyć na utrzymanie się tak wysokiego jak w III kwartale 2018 tempa wzrostu inwestycji. W 2019 r. oczekujemy wyhamowania tempa wzrostu PKB w okolice 3,5 proc." - napisał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu