Antymonopol zbada Ciech

ABT
opublikowano: 11-01-2008, 00:00

UOKiK podejrzewa Ciech o ograniczanie konkurencji na rynku soli. Robiliśmy to w trosce o klienta — broni się firma.

UOKiK podejrzewa Ciech o ograniczanie konkurencji na rynku soli. Robiliśmy to w trosce o klienta — broni się firma.

Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), zapowiedział, że sprawdzi, czy Ciech, największy producent soli spożywczej, ogranicza działanie konkurencji. Wszczął więc wobec firmy postępowanie antymonopolowe.

Urząd zebrał dane, z których wynika, że trzech z czterech dystrybutorów soli spożywczej na krajowym rynku zaopatruje się w Ciechu, który umowami zobowiązał ich do zaopatrywania się w sól wyłącznie u niego. To, zdaniem UOKiK, ogranicza konkurencję na rynku producentów soli i może mieć wpływ na jej ceny. Jeżeli postępowanie antymonopolowe potwierdzi te informacje, Ciech będzie musiał zapłacić karę wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu, który według prognoz spółki wyniósł 3,5 mld zł (sprzedaż soli spożywczej stanowi blisko 3–procentowy udział w przychodach spółki).

Ciech przyznaje, że zawierał z dystrybutorami umowy na wyłączność, ale robił to w trosce o klienta.

— W 2005 r. stosowaliśmy klauzule zobowiązujące dystrybutorów do wyłącznego zaopatrywania się w sól warzoną w Ciechu. Mieliśmy bowiem sygnały o mieszaniu soli kupowanej od nas z surowcem kupowanym od innych producentów, który powstawał u nich jako odpad w procesie technologicznym. Pogorszyło to jakość produktu — tłumaczy Waldemar Grzegorczyk, rzecznik Ciechu.

Zapewnia, że od 16 lutego 2007 r., czyli wejścia w życie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, Ciech nie stosuje już umów na wyłączność.

Postępowanie UOKiK potrwa około 5 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu