Anwil w zamrażarce

ABT
17-03-2008, 00:00

Spółka wstrzymała przygotowania do giełdy, bo Orlen nie dał jej jeszcze zielonego światła. Jest jednak plan B.

Spółka wstrzymała przygotowania do giełdy, bo Orlen nie dał jej jeszcze zielonego światła. Jest jednak plan B.

Do końca marca Anwil, drugi w kraju producent nawozów azotowych i wytwórca PCW, miał zaktualizować plany debiutu. Sprawa się jednak komplikuje. Orlen, właściciel spółki, nie podjął do tej pory decyzji, czy chce posłać jedną ze swoich kluczowych spółek na GPW. A Anwil ma ambitne plany.

— Jesteśmy nadal zainteresowani zakupem pakietów większościowych akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn — mówi Benedykt Michewicz, prezes Anwilu.

Na pytanie, czy Anwil kontynuuje prace nad debiutem, odpowiada krótko.

— Zamroziliśmy przygotowania do debiutu. Anwil jednak stać na akwizycje. Nie przeceniajmy giełdy jako instrumentu zdobycia pieniędzy. Kondycja ekonomiczna Anwilu jest bardzo dobra, więc można spokojnie myśleć o finansowaniu inwestycji kapitałem własnym i długiem — mówi Benedykt Michewicz.

Czas jednak ucieka. Kędzierzyn i Tarnów intensywnie przygotowują się do wejścia na parkiet. Przeszkodzić może im sytuacja na rynku giełdowym. Anwil ma też konkurenta. Zakupem Tarnowa zainteresowane są Puławy.

Dowiedzieliśmy się, że rada nadzorcza Orlenu poprosiła o dodatkową analizę możliwości upublicznienia Anwilu.

— Część analiz przeprowadziliśmy. Decyzja zapadnie po sfinalizowaniu prac. Będzie ona zależeć głównie od sytuacji na rynkach finansowych, ale też od przyjętej strategii rozwoju Anwilu — mówi Waldemar Maj, wiceprezes Orlenu.

Właściciel Anwilu potwierdza, że koncern jest zainteresowany poszerzeniem grupy o Kędzierzyn i Tarnów.

— Sytuacja rysuje się interesująco, jeśli chodzi o plany prywatyzacji tych firm. Padają konkretne terminy dotyczące sprzedaży ich akcji. Uważnie obserwujemy proces, by podjąć decyzje o udziale w nim przed jego rozpoczęciem — zapewnia Waldemar Maj.

Problem w tym, że zarządowi Orlenu w tym półroczu upływa kadencja, a nowy może mieć inne plany.

Właścicielem po 80 proc. akcji kędzierzyńskich i tarnowskich Azotów jest Nafta Polska. 10 kwietnia tego roku ma ogłosić strategię rozwoju branży chemicznej z uwzględnieniem jej konsolidacji. Czy wokół Anwilu i Orlenu?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Anwil w zamrażarce