Apartament na trudne czasy

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 29-11-2011, 00:00

Gdy wartość złotego spada, inwestowanie w nieruchomości to dobry sposób ochrony kapitału

Do łask wracają apartamenty, których największy wybór jest w Warszawie. Pomimo że najbardziej bezpiecznymi inwestycjami wydają się te z segmentu popularnego w trzecim kwartale 2011 r. deweloperzy wprowadzili na rynek więcej mieszkań o wyższym standardzie. Liczba apartamentów na rynku nieznacznie wzrosła, jednak ich udział procentowy w całej ofercie maleje, ponieważ ostatnio wolniej trafiały do sprzedaży.

Lokum dla kapitału

Mimo kryzysu chętnych na zakup lokali o podwyższonym standardzie nie brakuje, bo, jak mówią eksperci, inwestowanie w nieruchomości to sposób na bezpieczne lokowanie kapitału.

— Apartamenty to segment rynku nieruchomości mniej podatny na wahania koniunktury. Jest też najbardziej odporny na kryzys, bo zakup tego typu nieruchomości traktowany jest jak lokata kapitału, kiedy pieniądz traci wartość. Stąd ceny wysokiej jakości mieszkań nie zmieniają się — uważa Remigiusz Rogowski, prezes Rogowski Development. Podobnego zdania jest Grzegorz Kurowski z portalu RynekPierwotny.com.

— Segment nieruchomości luksusowych charakteryzuje się względnie małą elastycznością cenową, co przy obecnej niestabilnej sytuacji na rynkach światowych jest mocnym argumentem dla zamożnych inwestorów rozpatrujących możliwość zakupu apartamentu. W tym czasie pojawia się najwięcej okazji do zawarcia transakcji po atrakcyjnej cenie. Jednak najlepszą formą finansowania są własne pieniądze, a nie lewarowanie — podkreśla Grzegorz Kurowski.

Jest w czym wybierać

Z raportu firmy Emmerson wynika, że w trzecim kwartale 2011 r. na warszawski rynek trafiło więcej mieszkań w wyższym standardzie niż w poprzednich kwartałach. Co piąty nowy lokal na sprzedaż w stolicy to propozycja skierowana do klientów poszukujących mieszkań w standardzie wyższym niż podstawowy.

— W czasach kryzysu nabywców znajdują przede wszystkim mieszkania z dwóch kategorii: tanie, o niższym standardzie, położone daleko od centrum miasta, oraz te z wyższej półki — luksusowe, w pobliżu centrum. Jeżeli mamy odpowiednie pieniądze, warto zainwestować w apartament w prestiżowej dzielnicy, np. koło Łazienek, gdyż takie mieszkanie zawsze będzie w cenie — twierdzi Jarosław Skoczeń z Emmersona.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Według danych portalu Tabelaofert.pl, w stolicy jest prawie 470 prestiżowych ofert w 28 obiektach. Gotowych apartamentów jest wśród nich nieco ponad 370.

— Najdroższe mieszkania czekają na nowych właścicieli w Śródmieściu, na Mokotowie i w Wilanowie. Najwyższe ceny za 1 mkw. przekraczają 24 tys. zł. — mówi Maciej Dymkowski, szef portalu Tabelaofert.pl. Metraż największych apartamentów w stolicy można porównać do powierzchni domów jednorodzinnych. W Grazioso Apartamenty ponad 80 proc. stanowią luksusowe mieszkania o powierzchni ponad 100 mkw.

— Szczególnym zainteresowaniem cieszą się największe lokale, których powierzchnia przekracza 150 mkw. — twierdzi Barbara Klassek, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Eko-Park, dewelopera Grazioso Apartamenty. W Apartamentach Wilanowska na Mokotowie można kupić gotowe luksusowe lokale o metrażu nawet 324 mkw.

— Każdy z kilku apartamentów, które pozostały jeszcze do sprzedaży w budynkach oddanych do użytku w pierwszym etapie inwestycji zwanej Osiedlem Ażurowych Okiennic, ma własny ogród i balkon lub taras. Powierzchnia jednego z penthousów wraz z ogrodem i tarasem sięga aż 594 mkw. — opisuje Remigiusz Rogowski.

Mniejszy wybór

Znacznie mniej niż Warszawa mają do zaoferowania klientom z zasobnymi portfelami Kraków, Wrocław, Poznań czy Trójmiasto.

— Najwięcej luksusowych apartamentów poza stolicą deweloperzy oferują w Trójmieście, gdzie dostępnych jest ponad 250 takich mieszkań w 11 inwestycjach — mówi Maciej Dymkowski.

W pozostałych miastach można znaleźć zaledwie po kilka inwestycji, w których znalazły się luksusowe mieszkania. W Krakowie do wzięcia jest ponad 250 apartamentów w czterech inwestycjach. Wszystkie są już gotowe.

We Wrocławiu zamożni klienci mogą wybierać spośród 150 ukończonych mieszkań z najwyższej półki. W poznańskiej ofercie luksusowe lokale należą do rzadkości. W stolicy Wielkopolski do kupienia jest zaledwie 50 gotowych mieszkań z tego segmentu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane