Apartamenty w Warszawie to jedne z najdroższych w Europie

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 24-08-2010, 00:00

Przeciętna roczna pensja warszawiaka wystarczy na zakup 2,4 mkw. apartamentu w centrum miasta. Gorzej jest tylko w Bukareszcie i Sofii.

Przeciętna roczna pensja warszawiaka wystarczy na zakup 2,4 mkw. apartamentu w centrum miasta. Gorzej jest tylko w Bukareszcie i Sofii.

Z zestawienia przygotowanego przez Home Broker, na podstawie danych Eurostatu i Global Property Guide (GPG), wynika, że do najdroższych stolic europejskich — pod względem stosunku cen mieszkań do dochodów ludności — zaliczają się Bukareszt, Sofia i Warszawa. Przeciętne roczne wynagrodzenie w tych krajach wystarczy na kupno w centrum miasta 1,5 mkw. w Bukareszcie i Sofii lub 2,4 mkw. w Warszawie. Home Broker wyliczył szacunkowy przeciętny roczny dochód netto w Warszawie na 8616 euro, a przeciętną cenę 120-metrowego mieszkania w centrum stolicy na 3546 euro/mkw. (dane za 2008 r.).

1 mkw. apartamentu na starówce w Pradze kosztuje ponad 4 tys. euro, a w Londynie aż 14,4 tys. euro. Przeciętny roczny dochód mieszkańców Pragi i Londynu wystarczy na zakup około 2,5 mkw.

Na większe zakupy mogą sobie pozwolić mieszkańcy Brukseli, których szacunkowa przeciętna pensja wystarczy na kupno 11,4 mkw. dużego mieszkania w centrum. Berlińczyków natomiast stać na zakup 10,5 mkw. Może to wynikać z tego, że Berlin jest stolicą administracyjną, ale Frankfurt pozostaje jednym z najważniejszych centrów finansowych świata. To właśnie tam ceny i popyt na nieruchomości luksusowe mogą być wyższe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Apartamenty w Warszawie to jedne z najdroższych w Europie