Apator, Optimus oraz Forte mogą poprawić wycenę

Mariusz Wesołowski
opublikowano: 03-03-2003, 00:00

Sytuacja polityczna na świecie nie sprzyja giełdowym inwestycjom. Nie znaczy to jednak, że na giełdzie nie można już zarabiać. Jednak w chwili, gdy większość indeksów światowych idzie w dół, a przecenie ulegają akcje giełdowych gigantów, warto poszukać mniejszych spółek mających szanse na poprawę wyników.

Interesująco wyglądają walory Apatora, producenta aparatury pomiarowej. Spółka z Torunia w ostatnich raportach miała dobre wiadomości dla akcjonariuszy — jej wyniki są i mogą być coraz lepsze. Oprócz wpływów z działalności podstawowej przyczyni się do tego sprzedaż gruntu. Planowany na ten rok zysk to 17 mln zł. Dodatkowo zarząd spółki ogłosił plany wypłacania dywidendy w najbliższych latach, z czego w tym roku na jedną akcję ma przypaść 3 zł, a w przyszłym roku 2. Należy także dodać o trwającym programie skupu akcji i planowanym ich umorzeniu. Wydaje się zatem, że zakup walorów spółki — mimo trwającego od półtora roku trendu wzrostowego — nadal jest uzasadniony. Oczywiście należy zwrócić uwagę, że przyspieszenie wzrostów z początkiem roku może przynieść silniejszą korektę. Jednak spadek notowań może być dobrą okazją do zwiększania pozycji.

Od ponad pół roku akcje Optimusa zyskują na wartości. Obecnie kurs waha się w coraz węższym kanale, ograniczonym z dołu przez linię trendu, z którego wybicie powinno nastąpić w najbliższym czasie. Wydaje się, że zakup akcji wydaje się uzasadniony do czasu ewentualnego przełamania wspomnianej linii wzrostowej.

Sytuacja Optimusa jest trudna, ale należy podkreślić, że nowi akcjonariusze i jednocześnie zarządzający spółką robią wszystko, by poprawić fundamenty spółki. Są szanse na uzyskanie rentowności i poprawę wyników finansowych. Należy oczywiście pamiętać o podwyższonym ryzyku inwestycji i zleceniach stop-loss.

Warto też zwrócić uwagę na spółkę Forte. Wszystko wskazuje na to, że akcje producenta mebli będą zyskiwać na wartości. Do takich wniosków skłania również bardzo niska wycena Forte, nawet po przywróceniu jej rentowności. Ostatnie sesje przynoszą realizację zysków. Wskaźniki sugerują, że możemy być świadkiem głębszej korekty, gdyż linia trendu wzrostowego jest kilkanaście procent poniżej obecnej ceny akcji. Inwestorzy krótkoterminowi mogą zastanowić się nawet nad skróceniem pozycji w akcjach spółki, by później odkupić je taniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Wesołowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Apator, Optimus oraz Forte mogą poprawić wycenę