Apel do prezydenta o weto

LEWIATAN
opublikowano: 06-12-2017, 22:00

Piotr Duda i Henryka Bochniarz, którzy kolejno sprawowali roczne przewodnictwo nowo utworzonej Rady Dialogu Społecznego (RDS), apelowali do senatorów o odrzucenie uchwalonej 24 listopada przez Sejm nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz odpowiednio kilku ustaw branżowych. Przewodniczący NSZZ Solidarność i prezydent Konfederacji Lewiatan sprzeciwiali się zniesieniu limitu składek. Jego wprowadzenie wiązano bowiem ze stworzeniem jednolitego systemu emerytalno-rentowego w celu zagwarantowania mu stabilności i niedopuszczenia do tworzenia tzw. kominów emerytalnych. Skrytykowali także działania rządu, pozorujące prowadzenie dialogu społecznego i pomniejszające rolę RDS.

Senat poszedł jednak inną drogą i jedynie przesunął termin wejścia ustawy w życie z 1 stycznia 2018 r. o rok. W związku z tym Piotr Duda i Henryka Bochniarz będą apelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy w końcowej wersji przedłożonej do podpisu. Obarczona jest błędem proceduralnym, a u jej podstaw leżą błędne założenia społeczno-gospodarcze. Weto umożliwi partnerom społecznym przeprowadzenie rzetelnej dyskusji z rządem na temat zmian w systemie ubezpieczeń społecznych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: LEWIATAN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Apel do prezydenta o weto