Czytasz dzięki

Apel KIG i PIPP o obniżenie akcyzy na benzynę i olej napędowy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-08-2005, 10:54

O obniżenie akcyzy na benzynę i olej napędowy zaapelowała w czwartek do ministra finansów Mirosława Gronickiego Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) i Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP) - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie prezes KIG Andrzej Arendarski.

O obniżenie akcyzy na benzynę i olej napędowy zaapelowała w czwartek do ministra finansów Mirosława Gronickiego Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) i Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP) - poinformował na konferencji prasowej w Warszawie prezes KIG Andrzej Arendarski. 

"Sytuacja na rynku paliwowym staje się coraz trudniejsza" - powiedziała na konferencji prezes PIPP Aurelia Kuran-Puszkarska.

Według niej, ceny benzyny mogą niedługo wzrosnąć o kilkanaście, a nawet o 20 groszy za litr, ze względu na podniesienie od 1 sierpnia przez Rosję cła na eksport ropy naftowej z prawie 70 do 140 USD za tonę ropy.

Przypomniała, że niedawno cena baryłki ropy przekroczyła 61 USD. Poza tym ceny rosną z powodu umocnienia kursu dolara do euro i złotego.

Według wyliczeń Izby, na cenę litra benzyny bezołowiowej w naszym kraju, wynoszącą 4,14 zł, składa się 1,56 zł podatku akcyzowego. Dodatkowo w cenę litra tego paliwa wliczone jest 22 proc. podatku VAT, czyli 0,91 zł oraz 0,10 zł opłaty paliwowej. Daje to łącznie 2,57 zł obciążeń podatkowych w cenie litra benzyny.

Kuran-Puszkarska przypomniała, że Izba już wielokrotnie apelowała do ministra o obniżkę akcyzy. Minister - jak zaznaczyła - odpowiedział, że może rozważyć obniżkę w przyszłości, jeśli ceny będą miały negatywny wpływ na koniunkturę w gospodarce. "Obecnie jest czas na takie posunięcie" - uważa prezes Izby.

"Obniżenie stawki akcyzy nie musi się wiązać ze spadkiem dochodów budżetu państwa. Przykładem jest obniżka akcyzy na alkohol. Przyczyni się natomiast do obniżenia kosztów produkcji i transportu, co jest istotne dla wzrostu gospodarczego" - powiedział Arendarski.

Jak zaznaczył powołując się na wyliczenia Komisji Europejskiej, jeśli średnioroczna cena baryłki ropy przekroczy 60 USD, wzrost gospodarczy w UE będzie niższy o 0,2-0,3 pkt proc.

Jednocześnie prezesi KIG i Izby Paliw zaapelowali do producentów paliw, aby obniżyli swoje marże produkcyjne. "Czołowi producenci notują duże zyski, co oznacza, że stosują wysokie marże" - powiedziała Kuran-Puszkarska.

Jej zdaniem, problem jest na tyle poważny, że nad jego rozwiązaniem powinni dyskutować wspólnie przedstawiciele producentów, dystrybutorów i fiskusa. Chodzi też o to, aby w momencie ewentualnej obniżki akcyzy producenci także obniżyli ceny paliw. 

KIG i PIPP podkreślili, że pewnym rozwiązaniem może być zwiększenie udziału biokomponentów w paliwach. Od września planują akcje promocyjną biopaliw.

Kuran-Puszkarska zauważyła, że w ostatnich dwóch tygodniach na polskie stacje paliwowe przestali przyjeżdżać Niemcy z przygranicznych miejscowości. Co więcej - turystyka paliwowa zaczyna przybierać odwrotny kierunek - Polacy jeżdżą po paliwo do Niemiec. Od dawna też mieszkańcy Polski wschodniej tankują na stacjach za wschodnią granicą, gdzie paliwo jest nawet dwukrotnie tańsze.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane