Apel KNF do ubezpieczycieli o szybszą ścieżkę likwidacji szkód po nawałnicach

PAP
opublikowano: 24-08-2017, 14:01
aktualizacja: 24-08-2017, 14:02

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego zwrócił się w czwartek z apelem do przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego ws. uproszczenia oraz przyspieszenia ścieżki likwidacji szkód po nawałnicach, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia - poinformowała KNF.

Jak przekazała w komunikacie Komisja, jej przewodniczący Marek Chrzanowski spotkał się w czwartek z przedstawicielami zakładów ubezpieczeń w sprawie likwidacji skutków ostatnich nawałnic.

"Przewodniczący KNF zwrócił się z apelem do przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego dotyczącym uproszczenia oraz przyspieszenia ścieżki likwidacji szkód po nawałnicach, a także wzbogacenia oferty skierowanej do poszkodowanych" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, znaczna liczba zakładów ubezpieczeniowych "wdrożyła już specjalne procedury uproszczonej likwidacji szkód, a także znacząco zwiększyła zasoby osobowe dedykowane pomocy osobom poszkodowanym".

"Przewodniczący KNF poinformował, że Urząd KNF oczekuje, aby zakłady ubezpieczeń przekazały informacje na temat podjętych dotychczas działań związanych z likwidacją szkód po nawałnicach, a także planu dalszych działań" - napisano. Dodano, że urząd w piątek ma przekazać do publicznej wiadomości informację zbiorczą otrzymaną od ubezpieczycieli.

"Zakłady ubezpieczeń zadeklarowały również opracowanie kodeksu dobrych praktyk w zakresie postępowania wobec zdarzeń o podobnej skali w przyszłości" - poinformowano.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia zginęło sześć osób, a ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne. W Wielkopolsce zginęła jedna osoba. W krytycznym momencie bez prądu w regionie było ok. 150 tys. odbiorców.

Państwowa Straż Pożarna w regionie odebrała w czasie drugiego weekendu sierpnia ponad 4,2 tys. zgłoszeń. Uszkodzonych zostało ponad 800 domów i 300 budynków gospodarczych. Ok. 1,8 tys. zgłoszeń dotyczyło wyrwanych, połamanych drzew. W wyniku ulewnych deszczy podtopionych zostało ok. 400 budynków oraz 40 dróg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu