Czytasz dzięki

Apel o wspólne kryteria sporządzania czarnych list przewoźników lotniczych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-08-2005, 22:50

Przedstawiciele 35 krajów członkowskich Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC), obradujący w Braszowie w Rumunii, opowiedzieli się za ustanowieniem "wspólnych kryteriów" sporządzania czarnych list przewoźników lotniczych, którzy nie gwarantują bezpieczeństwa pasażerom.

Przedstawiciele 35 krajów członkowskich Europejskiej Konferencji Lotnictwa Cywilnego (ECAC), obradujący w Braszowie w Rumunii, opowiedzieli się za ustanowieniem "wspólnych kryteriów" sporządzania czarnych list przewoźników lotniczych, którzy nie gwarantują bezpieczeństwa pasażerom.

    Uczestnicy konferencji wystąpili z tym wnioskiem w związku z przedstawioną w lutym przez Komisję Europejską propozycją sporządzenia wspólnej unijnej listy niebezpiecznych linii lotniczych, którym zakazano by na stałe bądź czasowo lądowania.

    Z taką listą mogliby zapoznawać się pasażerowie, którzy np. wykupując wycieczki w biurze podróży nie zawsze wiedzą, jaka linia lotnicza (czarter) zawiezie ich na wakacje.

    "Kilka krajów postanowiło ogłosić już w tych dniach czarne listy, ale istnieją różnice jeśli chodzi o kryteria nieudzielania prawa do lądowania towarzystwom lotniczym" - powiedział dyrektor generalny francuskiego lotnictwa cywilnego Michel Wachenheim.

    "Ustalenie wspólnych kryteriów jest nieodzowne i powinniśmy pracować nad tym, aby móc przedstawić propozycje tych kryteriów Komisji Europejskiej przed końcem roku" - dodał Wachenheim.

    Już w najbliższy poniedziałek Belgia i Francja mają ogłosić swoje czarne listy przewoźników, idąc za przykładem takich krajów, jak Szwajcaria, USA i W.Brytania.

    Francuzi i Belgowie zdecydowali się na to po czarnej serii pięciu katastrof lotniczych, które wydarzyły się w sierpniu tego roku i kosztowały życie 330 osób.

    KE chciałaby, by jej propozycja została zaaprobowana przez kraje członkowskie i Parlament Europejski jak najszybciej, tak by do Brukseli trafiły narodowe listy, z których następnie powstałaby jedna "unijna czarna lista".

    "Chcemy, by była gotowa pod koniec tego roku lub na początku przyszłego - powiedziała w piątek jedna z rzeczniczek Komisji Amelia Torres. W październiku odbędzie się pierwsze czytanie propozycji w Parlamencie Europejskim.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane