Apel PiS do PO o rezygnację z wprowadzenia podatku liniowego

Polska Agencja Prasowa SA
29-08-2005, 16:07

O wycofanie się Platformy Obywatelskiej z pomysłu wprowadzenia liniowego podatku dochodowego dla osób fizycznych zaapelował w poniedziałek w imieniu Prawa i Sprawiedliwości przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ludwik Dorn.

O wycofanie się Platformy Obywatelskiej z pomysłu wprowadzenia liniowego podatku dochodowego dla osób fizycznych zaapelował w poniedziałek w imieniu Prawa i Sprawiedliwości przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ludwik Dorn.

    "Apelujemy do Platformy, by (...) przestała twierdzić, że wszystkim w całej Polsce - konkurentom, gazetom, zespołom ekspertów - psują się liczydełka i tylko PO ma dobre liczydła - i wycofała się z tego bardzo niedobrego pomysłu, który może odstraszać obywateli od przyszłego rządu" - powiedział Dorn na konferencji prasowej w sztabie wyborczym PiS.

    Jak dodał, błądzić jest rzeczą ludzką. Przytoczył też powiedzenie: "To gorzej niż zbrodnia, to błąd". Dodał, że Prawo i Sprawiedliwość apeluje do PO o rezygnację z postulatu wprowadzenia podatku liniowego w imię wyniku wyborczego, który umożliwi PiS i Platformie na samodzielne sformowanie rządu.

    "Zwracamy się do PO o porzucenie tego pomysłu, który był zręcznym chwytem propagandowym, ale teraz zderza się z rzeczywistością i twardymi obliczeniami" - podkreślił Dorn.

    Zaznaczył, że - według wyliczeń ekspertów - na wprowadzeniu podatku liniowego ok. 10 mln ludzi zarabiających rocznie 10-13 tys. zł lub mniej straci kilkaset złotych w skali roku w stosunku do obecnie obowiązującego systemu podatkowego.

    Przewodniczący KP PiS przypomniał propozycję PO, by te straty rekompensować zasiłkami socjalnymi. "Jesteśmy przeciwni temu, by 10 mln Polaków wysyłać na zasiłki społeczne, bo to ich niesłychanie społecznie degraduje" - powiedział.

    Dodał, że - według PiS - propozycja ta stoi w sprzeczności z programem PO i przyszłego rządu, bo przyczyni się do rozbudowania biurokracji.  "Platformę Obywatelską i nas łączy dążenie do ograniczenia biurokracji i wydatków na nią z budżetu. Ale jak PO wyobraża sobie wypłacanie zasiłków 10 mln Polaków bez rozbudowy biurokracji, która musi te zasiłki wypłacać i weryfikować twierdzenia podatników, że te zasiłki im się należą?" - pytał Dorn.

    Podkreślił, że nie jest jego zadaniem troszczenie się o wynik wyborczy PO, ale - w jego ocenie - Platformie nie zaszkodzi dokonanie "pod wpływem debaty publicznej, na oczach opinii publicznej, rewizji postulatu programowego, który w sposób oczywisty się nie sprawdza".

    Dorn zaprzeczył, jakoby poniedziałkowy apel był ultimatum wobec Platformy i miał na celu zmuszenie tej partii do przyjęcia programu PiS. "W żaden sposób nie stawiamy sprawy tak, że albo nasza koncepcja, albo nie będzie rządu" - powiedział.

    Szef klubu parlamentarnego PO Jan Rokita odrzucił apel PiS. Zapowiedział, że z "absolutną determinacją" będzie dążył do wprowadzenia 15 proc. podatku liniowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Apel PiS do PO o rezygnację z wprowadzenia podatku liniowego