Apel w sprawie inwestycji na lotnisku w Balicach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-01-2006, 16:14

Władze województwa małopolskiego i szefowie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice (MPL) apelują do parlamentarzystów o uchwalenie poprawki do budżetu państwa, uwzględniającej pieniądze na dostosowanie lotniska do wymogów traktatu z Schengen.

Władze województwa małopolskiego i szefowie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice (MPL) apelują do parlamentarzystów o uchwalenie poprawki do budżetu państwa, uwzględniającej pieniądze na dostosowanie lotniska do wymogów traktatu z Schengen.

Plany inwestycyjne zarządu MPL zakładały, że dostosowanie podkrakowskiego lotniska do wymogów traktatu z Schengen nastąpi w trakcie drugiego etapu rozbudowy portu, który miał rozpocząć się w tym roku. Jego koszt oszacowano na około 22 mln zł, a większość z tej kwoty miało pochodzić z budżetu państwa. Tymczasem w projekcie tegorocznego budżetu w ogóle nie przewidziano dofinansowania rozbudowy lotniska.

"Sytuacja jest dramatyczna, dlatego wysłaliśmy listy do małopolskich parlamentarzystów z prośbą o wprowadzenie poprawki do budżetu" - powiedział dziennikarzom w czwartek prezes MPL, Kamil Kamiński. List popierają też wojewoda małopolski Witold Kochan i marszałek województwa Janusz Sepioł.

Prezes dodał, że na obecnym etapie prac budżetowych poprawkę może wprowadzić tylko grupa licząca co najmniej 15 posłów.

Zarząd lotniska podkreśla, że przy obecnej kubaturze terminala nie można dostosować go do wymogów traktatu z Schengen. Potrzebne jest dobudowanie nowej hali o powierzchni około 2,8 tys. metrów kwadratowych, w której nastąpi oddzielenie odpraw pasażerów z państw strefy Schengen od pozostałych podróżujących, przy zachowaniu unijnych wymogów bezpieczeństwa.

Jeśli będą pieniądze na ten cel, to inwestycja może zostać ukończona na początku 2007 roku, czyli przed obowiązkowym jesiennym terminem wprowadzenia wymogów z Schengen. "Niezrealizowanie tej inwestycji grozi marginalizacją Krakowa do roli portu regionalnego, operującego tylko w granicach strefy Schengen, czyli bez lotów do Stanów Zjednoczonych, Izraela a nawet Wielkiej Brytanii" - zaznaczył Kamiński.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) portem lotniczym w Polsce oraz polskim liderem pod względem liczby tanich linii. Obecnie posiada 31 regularnych połączeń lotniczych z 23 miastami.

W zeszłym roku lotnisko odprawiło rekordową liczbę prawie 1,6 mln pasażerów, co przy prawie 90 proc. dynamice wzrostu w porównaniu z 2004 rokiem daje mu status najbardziej dynamicznie rozwijającego się portu lotniczego w kraju. Nieoficjalna prognoza na ten rok mówi o odprawieniu od 1,8 mln do 2 mln pasażerów.

Głównym udziałowcem spółki MPL Kraków-Balice sp. z o.o. jest Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które posiada 85 proc. udziałów. Województwo małopolskie ma prawie 14 proc. udziałów, reszta należy do gmin Kraków (nieco ponad 1 proc.) oraz gminy Zabierzów (0,05 proc.).

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane