Apetyt TF SKOK niezaspokojony

GRA
opublikowano: 30-04-2008, 00:00

TF SKOK uzyskało 4 mln zł zamiast planowanych 30 mln zł. Nie rezygnuje jednak z inwestycji, a pieniędzy poszuka gdzie indziej.

TF SKOK uzyskało 4 mln zł zamiast planowanych 30 mln zł. Nie rezygnuje jednak z inwestycji, a pieniędzy poszuka gdzie indziej.

Towarzystwo Finansowe SKOK (TF SKOK) zamknęło ofertę publiczną, ale nie sprzedało wszystkich oferowanych akcji. Przedstawiciele firmy nie tracą jednak optymizmu.

— Uważamy, że oferta zakończyła się umiarkowanym sukcesem — komentuje Michał Bagiński, rzecznik prasowy TF SKOK.

W wymiarze finansowym oferta nie poszła jednak do końca po myśli zarządu. Objętych zostało tylko 12,6 proc. akcji, które były w sprzedaży. Do inwestorów trafiło 1,89 mln walorów za 4,17 mln zł. Co ciekawe, zabrakło przede wszystkim popytu ze strony instytucji. W ich transzy oferowano 8 mln walorów, a kupiono tylko 78,6 tys. o łącznej wartości 173 tys. zł. W związku z tym przydzielone zostaną tylko akcje serii H (nowa emisja). Główny akcjonariusz, Kasa Krajowa SKOK, zrezygnował ze sprzedaży swoich papierów (miało ich być 5 mln).

— Wpłynęła na to ogólna niekorzystna sytuacja na rynku kapitałowym. Na dodatek w tym samym czasie, co my, o pieniądze tych samych inwestorów ubiegał się m.in. Cyfrowy Polsat. Jego oferta, przede wszystkim ze względu na ogromną wartość, cieszyła się większym powodzeniem — tłumaczy Michał Bagiński.

Na inną przyczynę wskazuje z kolei jeden z ankietowanych przez nas analityków.

— Zabrakło przejrzystości. Instytucje spodziewały się, że w prospekcie znajdą się informacje na temat wyników finansowych SKOK. To od nich zależy bowiem powodzenie strategii TF SKOK. Takich informacji jednak nie było, więc fundusze nie wzięły udziału w ofercie — mówi anonimowo analityk.

TF SKOK szacowało wcześniej, że z oferty uzyska 30 mln zł. Dzięki tym pieniądzom zamierzało stworzyć w placówkach SKOK sieć bankomatów i terminali. Mniejsze wpływy z oferty nie oznaczają jednak, że TF SKOK rezygnuje z planów inwestycyjnych.

— Pieniądze, które uzyskaliśmy z rynku, pozwolą nam ruszyć ze strategią rozbudowy sieci bankomatów. Już wcześniej z funduszy własnych zakupiliśmy około 100 bankomatów. Teraz mamy do wykorzystania na ten cel kolejne 4 mln zł. Potem sięgniemy po alternatywne źródła finansowania. Będziemy się lewarować. Jesteśmy w trakcie analizowania sytuacji. Planujemy wykorzystanie np. kredytu, emisji długu lub w długim okresie przeprowadzenie nowej emisji — wyjaśnia Michał Bagiński.

Decyzję w tej sprawie zarząd podejmie w ciągu kilku miesięcy.

TF SKOK podtrzymuje zamiar budowy 600 bankomatów i wydania ponad miliona kart do końca 2010 r. W zeszłym roku spółka miała 1,5 mln zł straty netto. W tym roku powiększy się ona do 5 mln zł. Zarobek pojawi się w 2009 r. — ma wynieść 2,89 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy